Intel İşlemciler Büyük Sorun; Veri Kaybı Yaşayabilirsiniz!


Göllerde sorun var

İşlemci pazarının tartışmasız lideri ve yön vereni konumunda olan Intel’in başı derde girebilir. Geçtiğimiz günlerde Debian.org’da yayınlanan bir raporda Intel işlemcilerde yer alan bir hatadan söz edildi. Yayınlanan yazıya göre firmanın Skylake ve Kaby Lake yani 6. ve 7. Nesil işlemcilerinde bulunan bir hatadan dolayı sistem kararsızlığı, veri kaybı ve çökmeler yaşanabilir.
Kötü bir sonuç ile karşılaşmak istemeyeneler için UEFI / BIOS üzerinden Hyper Threading özelliğini devre dışı bırakmaları tavsiye edilirken varsa gerekli güncellemelerinde yapılmasının önemli olduğu aktarılıyor.
Sorun şimdilik stabil Debian sürümünde tespit edilip rapor edilse de diğer dağıtımlar ve Windows içinde problemlerin yaşanabileceği belirtiliyor, dolayısıyla diğer OS/Dağıtım kullananların da sanal izlek birimleri kapatmaları tavsiye edilmekte.
Şimdilik en iyi çözüm gerekli güncellemeler yayınlanana kadar Hyper Threading’i kapatmak olduğu söylense de 78 veya 94 model numarasına sahip Skylake işlemci kullananların /proc/cpuinfo | sort –u komutunu, komut satırına girip, Intel’in 3.2017511.1 numaralı mikrokod güncellemesini sistemlerine yüklemeleri ve ardından sistemi baştan başlatmaları tavsiye ediliyor.
Diğer model numaralı işlemciler ya da Kaby Lake işlemciler için en garanti yöntem HT’yi kapamak gibi görünüyor. Intel tarafından şimdilik resmi bir açıklama bulunmuyor ancak sorunun açıkçası büyük olduğunu pek düşünmemekteyim zira forumlarda ve Reddit’te böyle bir sorun yaşayana rastlamadım, en azından Windows kullanıcıları tarafında. Tabi temkinli olmak isteyenler yukarıdaki çözümleri deneyebilir, aşağıdaki Debian linkinden ayrıntılara ulaşabilir.
Intel Skylake işlemci listesi
Intel Kaby Lake işlemci listesi
Debian.org


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir