Intel'in Skylake Serisine Ait İlk İşlemciler Belli Oldu | Dijitaller

Intel’in Skylake Serisine Ait İlk İşlemciler Belli Oldu


Intel işlemci tarafında AMD’ye büyük darbeler vurmaya devam ediyor. Kısa süre önce Skylake serisine ait olan iki işlemcinin teknik detayları ortaya çıktı. Henüz masaüstü Broadwell işlemciler gelmemişken Skylake işlemcilerin konuşulması AMD’yi daha fazla baskı altına sokuyor diyebiliriz. GURU3D‘nin haberinine göre Intel‘in ilk Skylake örnekleri Core i7-6700K ve i5-6600K olduğu yönünde. 6000 serisi işlemciler LGA 1151 soketli 100 serisi anakartlar ile uyumlu olacaklar yani H170 ve Z170 yongasını barındıran anakartlar destekleniyor. Ayrıca DDR3 ve DDR4 belleklerine destekleri de olacak.

intel skylake (939 x 450)

Haberi yapılan Core i7-6700K işlemcisi 4 çekirdekli bir yapıya sahip olacak ve HyperThreading ile 8 izlek çekirdek oluşturulabilecek. 4 GHz saat hızında çalışacak olan işlemci Turbo Boost ile 4.2 GHz seviyelerine çıkarılabilecek. İşlemci 1600 MHz çift kanal DDR3 ve 2133 MHz DDR4 belleklerini destekleyecek ayrıca 8MB L3 önbelleğine sahip olan işlemci 95 Watt TDP değerine sahip olması bekleniyor. İşlemcinin grafik tarafından ise HD5000 dahili grafik birimi bulunuyor.

i5 6600k vs i76700k

Core i5-6600K ise yine dört çekirdekten oluşuyor fakat Core i7-6700K farklı olarak HyperThreading teknolojisi bu işlemcide bulunmuyor. Çekirdek saat hızları 3.5 GHz olarak belirlenen işlemci Turbo Boost ile 3.9 GHz seviyelerine çıkabiliyor. Bellek tarafında Core i7-6700K ile benzer olarn işlemcinin L3 önbelleği 6MB olacak.

Intel-i7-6700K-vs-i7-4790K-5820K

Genel olarak baktığımızda Broadwell ve Skylake işlemciler yakın tarihler ile piyasada bulunacak. 2015’in yaz aylarında veya son çeyreklerine doğru iki işlemci ailesi de piyasa da olabilir. Zira daha önceleri çıkan bir takım bilgiler de bunu doğrular nitelikte. Bu aksaklığın temelinde Intel’in 14nm üretim sürecinde yaşadığı sorunlar var diyebiliriz. Ek olarak eğer 9 serisi anakartlara sahipseniz Broadwell işlemcileri kullanabileceksiniz fakat Skylake ailesindeki işlemciler için anakartı yükseltmeniz gerekecek. Ayrıca bir kaç habere göre Core i7-6700K hali hazırda piyasa da bulunan Core i7-4790K’dan bir tık daha iyi görünüyor diyebiliriz. Bana kalırsa eğer Intel tarafında işlemci değiştirilmesi yapılacaksa Skylake ailesi beklenmeli. Çünkü görünüşe göre Broadwell’in raf ömrü pekte uzun sürmeyecek gibi.

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Intel’in Skylake Serisine Ait İlk İşlemciler Belli Oldu

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz