Bakanlık Açıkladı; Adil Kullanım Kotası (AKK) 2018'de Kalkıyor!


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bugün yaptığı bir basın etkinliğine 2017 için ve gelecek yıllar için açıklamalarda bulundu. Yeni yıl ile beraber  Osman Gazi Köprüsü’nde fiyat indirim yapılacağını belirten Ahmet Arslan, bizleri birazda olsun sevindirecek güzide açıklamayı da yaptı; Adil Kullanım Kotası, 2018’de rafa kalkıyor.


Geçtiğimiz aylarda zaten BTK tarafından yapılan bir açıklama ve taslak proje bulunuyordu. Bu proje taslak aşaması şeklinde kamuoyuna sunulmuş ve tepkiler toplanmış geçer zaman sürecinde. Bugün Bakan Ahmet Arslan tarafından yapılan açıklama ile birliktede artık neredeyse son şeklini alan değişiklikte internet kullanıcıların yüzlerini güldürecek detaylar bulunuyor.
En önemlisini şimdi söyleyelim; Adil Kullanım Kotası (AKK) 2018 yılının sonunda tamamıyla kaldırılacak ve artık internet sağlayıcıları paketlerinde AKK sınırlaması kullanmayacak. Evet bu çok güzel bir açıklama olsa da biz şimdi 2017’ye giriyoruz ve AKK’nin kalkması 31.12.2018’i yani 2019’u bulacak. Keşke bu süre çok daha erkene çekilebilmiş olsaydı.
Alınan değişiklik kararı sadece bununla sınırlı değil. Değişiklik kapsamında 31.12 2018 tarihine kadar uygulanacak AKK sonrası hızlarda değişikliğin olmasına karar verilmiş. Buna göre işletmeciler;

  • 1 Mart 2017 tarihine kadar Mobil İnternette uygulanan AKK sonrası hız minimum 128 Kbit/sn olacak.
  • 1 Mart 2017 tarihine kadar işletmeciler  AKN’nin %80’ine ve %100’üne ulaşıldığı zaman aboneye şeffaf ve açıklayıcı SMS gönderecek ve bilgilendirecek.
  • 1 Mayıs 2017 tarihine kadar Sabit İnternet kullanan kullanıcıların AKK sonrası hızları şu şekilde olacak;
  • 1 Mayıs 2017 tarihine kadar Sabit İnternet kullanıcıları gece 02.00 – 08.00 arasındaki internet kullanımları AKK kapsamında sayılmayacak.

Değerlendirme

Şimdi atılan bu adım haliyle güzel bir adım. Hali hazırda bulunan ”Adil” Kullanım Kotası’na göre Fiber yada ADSL kullanan herkes AKK sonrası 3Mbit hız seviyesine düşürülüyordu. Haliyle bunun hiçbir yanı adil değildi. Öte yandan düşürülen hızında adil olabilecek bir hız olmadığı günümüz şartlarında oldukça ortada. Bu bağlamda yeni düzenlemenin sahip olunan hıza göre AKK uygulanmasını getirmesi güzel. Çok geçte olsa 2019’a AKK’siz girecek olmamız da iyi.
Buradaki tek sıkıntı Upload konusuna hiç değinilmemiş olması. Zira Internet sadece tüketim çılgınlığı değil. Internet sayesinde içerik üreten bir çok mecra var ki onlardan bir tanesi de biz Dijitaller ailesiyiz. Dolayısıyla Upload (Yükleme) hızlarında bir değişikliğin olacağı yada olmayacağının belirtilmemesi kafalarda soru işareti oluşturdu doğrusu.
Sizin de değerli görüşlerinizi yorumlarda belirtmenizi bekliyoruz, şimdiden mutlu yıllar 🙂
Kaynak ve Değişiklik Metninin Tamamı; BTK


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir