MediaTek Helio X30 Hakkında Her Şey


Mobil pazarın dev isimlerinden olan MediaTek, özellikle Qualcomm’un son dönemdeki kötü işlemcileri yüzünden itibar kaybetmesiyle popüleritesini bir hayli arttırdı. Firma hali hazırda tepe modeli olan Helio X10 yonga seti ile karşımıza çıksa da yakın tarihte işlemci seçeneklerini artıracak. 

MediaTek şuan Helio X30, X22 ve X20 üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Helio X20’li akıllı telefon örneklerini bu yılın sonunda göreceğiz. Helio X22 ise çok daha yüksek frekans hızları sunması bekleniyor ancak hakkında yeterli bilgi şimdilik yok. 

mediatek helio

Helio X30‘a geçtiğimizde diğer Helio üyeleri gibi 10 çekirdekli(Deca Core) bir yapıya sahip olmakta. İşlemcide bulunan 10 çekirdeğin aynı anda çalışması yerine firma bunları 3 ayrı kümeye bölerek güç tüketimi konusunda iyi bir adım atmış. Ayrıca Helio X30 grafik kanadında ve Bellek kanadında da güçlü.

Helio X30 Çekirdek Kümeleri;

  • 4 x ARM Cortex-A72 – 2.5 GHz frekans hızında
  • 2 x ARM Cortex-A72 – 2 GHz frekans hızında
  • 2 x ARM Cortex-A53 – 1.5 GHz frekans hızında
  • 2 x ARM Cortex-A53 – 1 GHz frekans hızında görev alıyor

Bellek tarafında firmanın güncel SoC seviyelerini yakalayabilmek içinde hamlesi bulunuyor. Hali hazırda bulunan işlemciler LPDDR3 bellek kontrolcülerine sahip bu yüzden firma büyük üreticiler tarafından tepe modellerinde tercih edilmiyor. Çünkü LPDDR4 bellekler seleflerine göre çok daha hızlı ve çok daha iyi bir enerji tüketim oranına sahipler. MediaTek bellek tarafında ki eksikliği görerek hamlesini yapmış bulunuyor. Helio X30’da çift kanal LPDDR4 bellekler desteklenecek ve bu bellekler maksimum 1600 MHz hızında çalışabilecek.

mediatek_chip_soc_app_processor_10 (1492 x 944)

Grafik tarafında ise oldukça güçlü ARM Mali T880 birimi yer almakta. 800 MHz gibi oldukça cüretkar hızlarda çalışan GPU güçlü olsa da kullanılan çekirdek varyasyonları önemli zira GPU’nun  MP4, MP6 gibi farklı çekirdek seçenekleri mevcut.  Bunun dışında kamera tarafında desteklenen özelliklerde göz dolduruyor. 

  • 40 megapiksel  24 FPS hızında video yakalama yeteneği
  • 16 megapiksel  60 FPS hızında video yakalama yeteneği
  • 8 megapiksel  120 FPS video çekim yeteneği

Son olarak Helio X30, TSMC tarafından 16nm FinFET üretim sürecinde üretilecek. 2016 yılının ilk çeyreği veya ikinci çeyreğinde karşımıza çıkacak olan işlemci hakkında elbette tüm bilgiler bunlarla kısıtlı değil ancak şimdilik verilen bilgiler bunlardan ibaret. Çekirdek tasarımının nasıl olacağı gibi önemli bilgiler henüz bilinmiyor. Yeni gelişmeler olursa sizleri haberdar edeceğiz.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir