Hayaldi Gerçek Oldu; Lexus Hoverboard


Hoverboard’ı biliyorsunuz değil mi? hani bir çok filme konu olmuş ”Uçan kaykay”. Uzun bir süredir bunun bir hayal olduğunu düşünsekte Lexus bunu başarmış görünüyor. Bundan 1 ay önce hakkında bir kaç bilgi veren Lexus, Hoverboard’ın tanıtım videosunun 5 Ağustos tarihinde paylaşılacağını söylemişti.

Screen-Shot-2015-06-24-at-09.01.35

Bugün söz verildiği gibi video paylaşıldı. Temel olarak ürün uçan kaykay olsa da tam anlamıyla öyle değil. Zira ünlü profesyonel kaykaycı Ross McGouran videoda Hoverboard ile zorlu anlar yaşıyor. Bunun nedeni aslında alışma süresi olarak gösterilebilir çünkü Hoverboard geleneksel kaykaylara pek benzemiyor. Geleneksel kaykaylarda ağırlığınızı verdiğin tarafa doğru yavaşça dönülebilirken Hoverboard’da ise direk bir dönüş yapılıyor ki bu denge kaybına neden oluyor.

Videoda gördüğünüz Hoverboard’dan çıkan gaz isi kaykayın temel çalışma prensiplerinden. Manyetik kaldırma kuvvetini temel alan kaykay mıknatıslar ile birlikte bu havalanmayı sağlıyor. Mıknatısların manyetiğini etkileyen ve düşüren sıcaklık faktörünü sıfırlamak adına ise Nitrojen kullanılmış. Dumanın sebebi soğutma işlemini yapan Nitrojenden kaynaklanıyor. Sıvı Nitrojen kaykayın -197 derecede çalışmasını sağlıyor.  Ancak videonun sonunda gösterilen Amazing in Motion yazısı cihazın bir üründen çok reklamın parçası olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla cihaz satışa çıkar mı veya ne zaman çıkar bilmiyoruz. Kim bilir belki bir kaç yıl içerisinde bunu farklı firmalardan görebiliriz.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir