MediaTek'ten 10 Çekirdekli Yeni Canavar; Helio X30


MediaTek mobil işlemci sektöründe ciddi bir yapa sahip durumda. İlk olarak giriş ve orta seviyeli telefonlarda kendine yer edinen firma son bir kaç yıldır üst segmente gözünü dikmiş halde. Bir süredir sızıntıları gelen Helio X30 firmanın yeni tepe yongası olacak.
Düyanın en büyük üreticilerinden biri olan TSMC tarafından bantlardan geçirilen Helio X30, 10nm sürecinde imal edilerek karşımıza çıkıyor. Helio X20’de olduğu gibi Helio X30’da 10 çekirdek ve 3 işlemci kümesine sahip. Bunlardan ilk küme bünyesinde iki yüksek performanslı Cortex-A73 (2.8 GHz), ikinci küme normal güçte performans sunan dört adet Cortex-A53 ve son olarak yüksek enerji verimliliği vaat eden üçüncü küme de dört adet Cortex-A35 çekirdeklerinden meydana geliyor.
ctmsamuxeamcz0v-jpg
İşlemcinin yanında grafik yükünü ise PowerVR 7XTP-MT4 birimi üstlenecek. Helio X30 önceki nesil Helio X20’ye oranla %43 daha yüksek performans ve 2.1 kat daha yüksek grafik performansı vaat ediyor.
Tüm bunların yanında Helio X30, 4K 30 FPS video, 8 GB LPDDR4x 1866 MHz RAM, UFS 2.1, CAT 10 LTE modem ve eMMC 5.1 gibi yetenekleri de destekleyecek.
MediaTek, Helio X30 yongasının yanında Helip P20 ve P25 adından iki yonga daha duyurdu. Henüz tüm detayları bilinmiyor ancak Helio P20, UMi Plus Extreme Edition modeli ile gelecek. 16nm, sekiz çekirdek, çift kamera ve LPDDR4x bellek desteği yongalarda bulunacak.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.