Microsoft Holoportation ile Hologram Ayağımıza Geliyor!


Microsfot Research ekibinin son teknoloji harikası Holoportation, bizlere bilim-kurgu filmlerindeki hologram sahnelerini getiriyor. Bir nevi ışınlanma olarak da adlandırılabilecek teknoloji şu anlık sadece görüntüyü aktarıyor ve kişi ile iletişimi apayrı bir noktaya taşıyor.
Microsoft’un Arttırılmış Gerçeklik teknolojili kaskı HoloLens’ten yararlanarak ortaya koyan yeni teknoloji Holoportation, özel bir kamera sistemiyle birlikte çalışıyor ve uzaktaki bir kişiyi gerçek zamanlı olarak yanınızda gösteriyor. Kişi ile fiziksel etkileşime girilmiyor elbet ama konuşuyor, görebiliyor ve onu duyabiliyorsunuz. Ek olarak yansıtmanın 3 boyutlu olduğunu belirtmek gerek.

Tabi Microsoft henüz kamera sistemi gibi teknik ayrıntıları açıklamış değil. Ayrıca Holoportation teknolojisinin ne zaman hayatımıza gireceği de açıklanmıyor fakat bu teknolojinin uzunca bir süre geliştirilmeye ihtiyacı olduğu belirtiliyor. Yani yakın bir tarihte bunu göremeyeceğiz. Elbette dediğimiz gibi bu teknoloji HoloLens gözlüğüne ihtiyaç duyuyor. Dolayısıyla bildiğiniz gibi bu kaskın geliştirici versiyonu 3000 dolar gibi bir fiyattan satılıyor. Holoportation gelse bile fiyatlara baktığımızda zaten ulaşılabilir olmayacak. Kısaca beklemekten başka bir çara yok.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir