AMD,16 Çekirdekli Ryzen Threadripper CPU'yu duyurdu; Dünyanın En Hızlısı


AMD, bombalamaya devam ediyor. Firma, düzenlenen etkinlikte Threadripper adlı yeni işlemci serisini resmen duyurdu.

AMD, 16 çekirdeği ve 32 iş parçacığını içeren “Threadripper” (Muhtemelen Ryzen 9) adlı yepyeni bir üst seviye işlemci serisini resmen açıkladı. Şirketin yeni CPU serisi, ayın sonunda başlayacak olan Computex fuarında tanıtılacak ve Zen mimarisini en üst seviyeye taşıyacak.
AMD’nin Threadripper işlemci serisi hakkında aslında sizleri bir gün önceki yazımızda bilgilendirmiş ve elimize ulaşan ilk detayları sizlerle paylaşmıştık. Görünen o ki AMD bizleri onaylamış durumda. Öyle ki firma “Dünyanın En Hızlısı” diyerek 16 çekirdekli ve 32 izlekli yeni işlemcisini onayladı.

Bununla birlikte Threadripper işlemciler yeni bir platform ile birlikte gelecek, yani soket değişecek. Kod adı Whitehaven olan platform, dört kanallı DDR4 bellek desteği, daha fazla PCIe şeridi ve AM4 X370’e kıyasla daha fazla depolama alanı desteği içeriyor. Bu platform ve  Threadripper işlemciler, Intel’in X299 platformu ve 12 çekirdekli Skylake X işlemcileri ile doğrudan rekabet edecek ancak AMD platform bazında daha fazla I/O, depolama, çekirdek, izlek ve L3 Önbellek sunuyor.
AMD, Threadripper hakkında daha detaylı bilgileri bu ayın sonundaki Computex’te açıklayacağını belirtti. Bizimle kalın!


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir