NASA'nın Geliştirdiği Uzay Serası, Astronotları Mars'ta Besleyecek


Uzay son derece muazzam güzelliklere sahip olsa da kimse oraya gidip açlıktan ölmek istemez. Bunun farkında olan NASA, uzayda astronotları besleyecek özel bir sera geliştirdi.

İnsanları, Ay’a ya da Mars’ta yaşamak için gönderirken çözmek zorunda olduğumuz en büyük problemlerden biri de hiç şüphesiz yiyecek. Uzay araçları ne yazık ki astronotları yıllarca ya da ömür boyu hayatta tutabilecek bir yiyecek stoğu alamıyor ayrıca Mars ve diğer gezegenlerde de istediğimiz bitkiyi kolaylıkla yetiştiremiyoruz.

Kennedy Uzay Merkezi‘nde ki NASA’lı bilim insanları konuyla ilgili sorunları çözebilmek için Arizona Üniversitesi ile şişirilebilir silindirik bir sera üzerinde çalışıyor. Prototip Ay / Mars Sera projesi, gezegenimizin dışında bitkileri yetiştirebilmek için Dünya’nın çevresini taklit eden “Biyorejeneratif yaşam destek sistemini” kullanıyor.
Destek sistemi sayesinde astronotların ürettiği karbondioksiti kullanarak bitkilere ulaştırıyor ve bitkilerde fotosentez ihtiyaçlarını bu sayede karşılayabiliyor. Akabinde, bitkilerin kök bölgesi boyunca oksijenlenmiş suyu uygun besinlerle pompalayacak. Tabi NASA, Dünya’dan getirilmiş su ile sistemin çalışacağı üzerine durmuş durumda. Eğer uzayda uzun süre yada Mars’ta koloni kurmak istiyorsak bir su kaynağı bulmamız şart.

5,4 metre uzunluğa ve 2,4 metre genişliğe sahip olan prototip serada bitkileri radyasyondan korumak gerekiyor. Dolayısıyla sera muhtemelen yeraltına gömülmeli yada radyosyondan arındırılmış bir mekanın içinde bulunmalı. Fen Bilgisi dersinde öğrendiklerimize göre bitkilerin büyüyebilmesi için Güneş ışığı da şart. Sera, Güneş ışığı görmeyeceği için yapay seçenekler düşünülmüş. NASA, ya LED ışıkları kullanacak ya da güneş ışığını yakalayarak fiber optik demetler ile prototip seraya ulaştıracak.
Testler sırasında ekip bitkileri başarılı şekilde yetiştirdiklerini belirtirken, gelecekte farklı boyutlarda veya ihtiyaca göre farklı bitikilerin yetiştirilebileceği seralar oluşturabileceklerini aktarıyor. Bilim insanları hali hazırda Mars ortamında hangi deneklerin daha iyi sonuç vereceğini bulabilmek için testlerine devam etmekte.
NASA, bu işi başarmalı çünkü gelecek planlarım arasında Mars’a yerleşmek var ve orada patates kızartması olmalı!
Kaynak; Engadget NASA


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir