Nokia Yeni İş Ortaklarıyla Büyüyor; Zeiss ve Xiaomi


OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kalıcı olarak dönmenin peşinde

HMD Global çatısının altına girdikten sonra 3 yeni Android akıllı telefon bir de yeni 3310’u piyasaya süren Nokia‘nın gelişimi yeni iş ortaklarıyla sürüyor. HMD Global, Nokia ile akıllı telefon pazarında kalıcı olma niyetinde, öyle ki son zamanlarda yaptıkları iş ortaklıkları bunları destekler nitelikte.
Kısa bir süre önce Çinli Xiaomi ile ortaklığa giden HMD Global/Nokia, patent paylaşımı ve Xiaomi’nin yongalarını kullanma konusunda anlaşmaya varmıştı ve bu büyük bir şey. Bu konuda gelen bilgilere göre HMD Global, orta seviyedeki Nokia telefonlarda Xiaomi’nin Surge S1 yongasını kullanmayı planlamakta.
Ek olarak bir iş ortaklığı da eski dost ile yapıldı… ZeissÜnlü optik sistem üreticisi Zeiss ve Nokia işbirliği çok öncelere dayanmakta. Nokia’nın hakimliği döneminde bile Carl Zeiss kameralar telefonlardaki yerini alıyordu, hatta Lumia telefonlarda da yine Zeiss sensörler bulunmaktaydı.
Zeiss’in kamera alanındaki tecrübesi ve yerini anlatmamıza gerek yok fakat yapılan anlaşmanın sadece kamera konusunda olmadığının da altını çizmemizde fayda var. Kamera teknolojileri, lens üretimi, sensör üretimi, yazılım üretimi ve diğer algoritmalar için HMD Global ile Zeiss anlaşmaya varmış durumda. İşbirliğinin ne kadar süreceği söylenmiyor ancak uzun süreli ortaklık olacağı belirtiliyor. Ne diyebiliriz… Nokia ve Zeiss… Harika kameralara hazırlıklı olun 🙂
Öte yandan ortaklığı duyuran Nokia, resmi Twitter hesabından paylaştığı bir video ile akıllara soru işaretleri soktu diyebiliriz. Videoda açıkça çift kamera ve yeni bir telefonun ip uçları veriliyor. Hatırlarsanız Nokia 9 olacağı söylenen ve bu yıl geleceği belirtilen üst seviye telefonun çift kamera ile geleceği belirtilmişti. Söylentiler ile bu kısa video örtüşüyor diyebiliriz.


Kaynak; HMDGlobal


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.