Apple iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max Duyuruldu, İşte Detaylar


Apple Event kapsamında yeni nesil iPhone 11 ailesi tanıtıldı. Pek çok beklediğimiz özelliği taşıyan telefonlar beklentilerimizi oldukça karşıladı diyebiliriz. Detaylara geçmeden evvel iPhone 11 ailesi hakkında birkaç yazımızın daha olacağını hatırlatalım. Özellikle kamera konusunda ayrı ve daha detaylı bir yazımız olacak. Hemen şu altta linki var.

Kısa Özet;

Yeni nesil iPhone serisi; iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max olarak adlandırılıyor. iPhone 11’in başlangıç fiyatı 699 Dolar. iPhone 11 Pro ve Max modelleri ise sırasıyla 999 Dolar  ve 1.099 Dolar başlangıç fiyatına sahip. Beklediğimden daha tatminkar fiyatlar. Bu üç telefon da 13 Eylül’de ön siparişe çıkacak ve 20 Eylül’de raflarda olacak.

Ayrıca Bakınız;

iPhone 11 Ailesinin Yeni Kamera Özellikleri Düşman Çatlatır!

iPhone 11

iPhone 11, doğrudan iPhone XR modelinin ardılı konumunda bulunuyor. iPhone XR, 749 Dolar fiyat ile piyasaya çıkmıştı fakat iPhone 11, 699 Dolar fiyat etiketine sahip. Bu oldukça güzel bir haber. Öte yandan genel tasarım dili XR ile benzerlik taşıyor diyebiliriz. Bununla birlikte Siyah, Beyaz, Kırmızı, Sarı, Yeşil ve Mor olmak üzer bolca renk seçeneğine sahip olan iPhone 11, selefinde olan mavi ve mercan rengine sahip değil.

 

Ekran tarafında Liquid Retina LCD panele sahip olan iPhone 11, 6.1 inçlik bu ekranında 828×1792 piksel sunuyor. Piksel yoğunluğu ise 323ppi.

Kaput altında ise iddialı gelişmeler yaşanıyor yeni A13 Bionic yonga seti sayesinde. A13 Bionic, önceki modeline göre hem CPU hem de GPU performansı tarafında %20 artış vaat ediyor. Daha enerji verimi yüksek bir yonga olarak tanımlayabileceğimiz A13 sayesinde iPhone 11, XR’ye göre 1 saat daha uzun batarya ömrü sunmakta.

Yeni renkler dışında iPhone 11’de görülen tek fiziksel yenilik kamera bölümü. Çünkü… çok basit artık iki kamera var. Ana 12 MP’lik kamera bir dizi iyileştirmeler ile karşımıza çıkıyor. Bunlar dış mekan ve iç mekan senaryolarında, özellikle düşük ışıkta daha iyi görüntü kalitesi sunulması. Öte yandan yeni Night Mode ise Huawei’de gördüğümüz benzer muadili gibi çok düşük ışık koşullarında bile oldukça parlak ve kullanılabilir fotoğraflara imkan sağlıyor. Kısa tanımı; geceyi gündüz etmek. Ancak şunun altını çizelim! Night Mode diğer telefonlardaki gibi seçilebilir bir özellik değil. İhtiyaç duyulduğunda otomatik olarak devreye giren bir özellik konumunda. Dolayısıyla daha hızlı çalışacağını bekleyebiliriz. Arka taraftaki ikinci kamera ise geniş açı çekimine yarıyor.

iPhone 11 Pro ve Pro Max

İPhone 11 büyük kitleler için yeni iPhone olsa da, Apple’ın diğer iki yeni akıllı telefonu mobil teknolojinin en üstüne ve en üstü isteyenlere hitap ediyor. Doğrudan iPhone XS ve XS Max modellerinin devamı olan iPhone 11 Pro ve Pro Max, Super Retina XDR adında yeni bir ekrana sahip.

Bu isim Apple masaüstü monitöründen geliyor ve Apple’a göre bu teknoloji artık iPhone’unuzda. Teknolojik açıdan OLED bir ekran konumunda olan Super Retina XDR, bizlere daha parlak ve dinamik aralığı daha yüksek bir görüntü vaat ediyor. Daha doğru renklerin yanında %15 daha az enerji tüketiyor.

iPhone 11 Pro ve Pro Max, üç adet kamera ile geliyor. Bunlar standart ana kamera, geniş açı ve telefoto lens. Kaput altında ise yine Appe A13 Bionic yongası kullanılıyor. Batarya tarafında da önemli adım var. iPhone 11 Pro, iPhone Xs’e göre 4 saat daha uzun bir kullanım vaat ediyor. iPhone 11 Pro max ise, Xs Max’e göre 5 saat daha uzun kulanım sunmakta. Son olarak iPhone 11 Pro ve Max modelleri ise sırasıyla 999 Dolar  ve 1.099 Dolar başlangıç fiyatına sahip.

Diğer Detaylar

Yeni iPhone modellerinde, Face ID hızlandırıldı, Dolby Atmos eklendi, Wifi 6 desteği getirildi. Suya ve toza dayanıklılık sertifikası IP68 düzeyine çıkartıldı.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir