Norveç'te Tüm Otomobiller 2025'te Elektrikli Olacak


Şu bir gerçek ki insanlığın ihtiyaçları tamamıyla sonsuzdur. Ancak bu ihtiyaçları karşılayacak kaynaklar ise sınırlıdır. Bunlardan hali hazırda en önemlisi konumunda petrol/yakıt/benzin geliyor. Dolayısıyla artık elektrikli otomobiller lüks olmaktan çıkıp zorunluluk taşımaya başlıyor.
Son birkaç yıldır elektrikli araçlar konusunda çeşitli otomobil üreticileri ciddi atılım içerisinde olmalarının yanında Almanya ve haberimizde bahsedeceğimiz Norveç gibi ülkelerde bir atılım içinde.
Gelen bilgiler göre kuzeyin incisi Norveç, 2025 yılından itibaren tamamen elektrikli otomobillere geçilmiş olmasını hedefliyor. Geçtiğimiz yıl sonu itibariyle ülkede 100 bini aşkın elektrikli otomobil bulunurken bu rakam toplam araçların %37’sine denk geliyor.

Norveç prensip gereği elektrikli araçların kullanımını ciddi oranda teşvik eden ender ülkeler arasında yer alıyor. Elektrikli araç sahiplerine ücretsiz park, ücretli geçiş noktalarından ücretsiz geçiş hizmeti ve vergi indirimi gibi avantajjlar sunuluyor.
Elektrikli araç teşviğini hedefleri doğrultusunda daha da artırmak isteyen Norveç Parlamentosu ilerleyen dönemlerde daha etkili yollara başvuracak. Daha etkili teşviklere ek olarak içten yanmalı yani yakıtlı taşıtları kullananlara ise ek ücretin getirilmesi ön görülüyor. Bu sayede geçişin daha hızlı olması hedefleniyor.
Son olarak belirtmek gereki ki (yukarıda da dediğimiz gibi) Norveç, bu hedefi kendisine koyan tek ülke konumunda değil. Yine benzer yıllarda elektrikli otomobillere geçmeyi hedefleyen Almanya, Hollanda, İngiltere ve Kuzey Amerika gibi ülkeler bu yarış içerisinde bulunmakta.
Kaynak; Futurism


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir