NVIDIA GTX 900M serisine yeni üyeler kattı


NVIDIA grafik kartı tarafında masaüstü seviyesinde rakibi AMD’ye nazaran çok daha iyi bir konumda hatta işin mobil tarafı yani dizüstü PC sektöründe de yine AMD’ye göre çok daha iyi bir konumda. Firma geçtiğimiz günlerde GTX 900M serisine ayit yeni mobil grafik kartlarını duyurdu. Yazımızın geri kalanına geçmeden yeni GTX 960M kartı Asus G501 ve Alienware 13 modellerinde kullanılacağı açıklandı.
Yeni mobil kartlar güç tüketimi ile ünlü Maxvell mimarisini kullanıyor. GTX 960M‘den söz etmişken isterseniz hafif detaylarına girelim. Kartta GM107 grafik işlemcisi kullanılıyor ve 1097 MHz hızında çalışıyor. 2 GB GDDR5 belleklerin kullanıldığı karta 960 adet Shader ünitesi de eşlik ediyor ve bütün bunlar 40W TDP değerine sahip. Ayrıca yine yeni tanıtılan GTX 950M grafik kartı da GTX 960M‘dan farklı olarak 914 MHz saat hızına sahip ve 35W değerinde bir güç tüketimi bulunuyor.
nvidia gtx 900M serisi
GTX 940M modelinde ise grafik işlemcisi olarak GM108 birimi kullanılıyor saat hızları ise 1072 MHz olarak açıklandı. Modelde ayrıca 4 GB DDR3 bellekler yer alırken 384 adet de Shader ünitesine yer verilmiş.
Bir diğer tanıtılan GTX 930M grafik kartında ise yine GM108 grafik işlemcisi kullanılıyor. Bu kartta 256 adet Shader ünitesine yer verilirken 2 GB DDR3 belleklere yer verilmiş.
Üstünde durulan başka önemli konu ise BatteryBosst özelliği. Bu özelliği devreye soktuğunuzda bilgisayarınız fişte değilken oyunlar 30 FPS oranına kitlenerek kartların daha az güç tüketmesine olanak sağlıyor. En başından beri olması gereken özellik diyebiliriz. Bir diğer önemli konu ise tüm kartların DirectX 12 desteğine sahip olması. Bu kartların kullanıldığı ürünleri sabırsızlıkla beklerken size de bir bir sonraki yazımıza kadar mutlu zamanlar diliyoruz.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.