Nvidia Pascal GPU'su Gelecek Yıl Bizlerle


Gelecek yıl yaz aylarında GPU mimarisine baştan aşağı yenileyecek olan Nvidia adlandırma olarak Pascal‘ı kullanacak. Dünyanın bir numaralı grafik yongası üreticisi olan Nvidia yeni Pascal GPU’su ile büyük bir sıçrayış yaşayacak.
nvidia yol haritası
Yeni Pascal GPU’su GP100 çipsetinde  hayat bulacak. Üst seviye profesyonellere yönelik olacağı düşünülen GPU’nun standart kullanıcı için GP104 birimi de mevcut.  Yeni GPU’lar Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) tarafından 16nm FinFet+ üretim sürecinde üretilecek. Tahminlere göre ilk olarak GP104 sonra GP100 çipleri piyasaya çıkacak ama henüz bunları konuşmak için erken.
NVIDIA-Pascal-GPU-Chip-Module (1471 x 932)
Pascal GPU’lu GP100 çipsetinde en büyük yenilik bellek tarafında olacak. Hali hazırda AMD tarafından kullanılan ve GDDR5 belleklere nazaran yüksek bant genişliği ve performans sunan HBM bellek standardına geçecek olan Nvidia bu alanda da öncü olacak. Zira Nvidia’nın 2. nesil HBM bellekleri kullanması bekleniyor. AMD’nin kullandığı (Radeon Fury) 1. nesil HBM GPU başına maksimum 4GB belleğe olanak sağlıyordu. 2 nesil HBM ise GPU başına maksimum 32 GB belleği desteklese de Nvidia bu sınırı 16 GB‘a indirgemiş bulunmakta. 2 nesil HBM belleklerin bant genişliğinden söz edecek olursak teorik olarak  820GB/s – 1TB/s arası bir genişliği sahip olacak.
nvidia_artworklatesteyeweb_mid
GP100 GPU’su 16nm’de üretildiğinden maksimum çip boyutu 550 mm2 civarında olacaktır. Buda Nvida’nın teorik olarak 5000-6000 arası CUDA çekirdeğine sahip ekran kartlarını üretmesine olanak sağlıyor. Hali hazırda bulunan Maxwell 2 mimarisinden %50-80 civarında daha verimli olacağı söylenen yeni Pascal GPU‘su gelecek yıl yaz ayları sonunda piyasada olması bekleniyor. Gelecek yıl AMD’nın de üretim sürecini 14nm’ye indirmesi bekleniyor. Sanırsam 2016 yılı ekran kartı pazarında çekişmeli geçeceğe benziyor.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir