Nvidia Pascal GPU'su HBM2 İle Birlikte Yılın İkinci Yarısında Raflarda Olacak


Nvidia, 2016 yılında amiral gemilerinde HBM2 bellek standardına geçiş yapıyor. AMD tarafındaki Polaris mimarisine yeşil takımın cevabı ise Pascal GPU‘su olacak. 2016 yılının ikinci yarısında raflardaki yerini alması beklenen Pascal GPU’lu ekran kartları hakkında teknik detaylar şimdilik belli değil ancak ilerleyen dönemlerde sızıntılar gelecektir.
NVIDIA-Pascal-and-Volta-Compute-Performance
Pascal GPU’suna yakından baktığımızda 16nm FinFET üretim teknolojisinde işlendiğini görüyoruz. 17 Milyar transistör içermesi beklenen GPU, Nvidia’nın GP100 ve GP200 kod adlı GPU’larında hayat bulacak. Yani Titan, Tesla ve Quadro model ekran kartlarında bunları göreceğiz.
amd polaris vs nvidia pascal
GPU’yu destekleyecek bellekler ise HBM2 teknolojisi olacak. Son tüketici odaklı üst seviye ekran kartlarında maksimum 16GB HBM2 belleklere yer vermesi beklenen şirketin profesyonel kullanım odaklı kartlarında ise 32GB HBM2 belleklere yer vermesi bekleniyor. Sanırım 2016 yılı AMD ve Nvidia arasında kıyasıya mücadele ile geçecek. Ek olarak AMD uzun zamandır ilk kez üretim teknolojisinde Nvidia’yı geçmeyi başarıyor (14nm)


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir