OnePlus 5 Tanıtıldı; İşte Özellikler, Çıkış Tarihi ve Fiyat


Amiral gemi katili

Yaklaşık 5-6 aydır konuşulan, çeşitli sızıntıları ile gündeme gelen OnePlus 5 nihayet bugün tanıtıldı. Özel bir etkinlikte tanıtılan cihaz aslında bizleri pek şaşırtmadı diyebiliriz zira tanıtım öncesinde ortaya çıkan haberlerle telefonun tüm detaylarını öğrenmiştik.
Tasarımsal açından iPhone 7 Plus’ı andıran OnePlus 5, farklılık yaratmak için kendisini çok yormamışa benziyor. Dönemin modası çift kameraya ayak uydursa da bir diğer moda olan ön yüzün tamamen ekran olması olayına girmemiş. Standartlığı tercih etmiş. Ancak donanım tarafındaysa her yeriyle size en iyisini sunmaktan geri kalmamış. Bu arada söylentilerin aksine cihazda 3.5mm jack girişine de yer verilmiş.
Ek olarak belirtmek gerek, hemen alttaki fotoğrafta OnePlus’ın yeni amiral gemisinin final tasarımı belirlemeden önce denediği diğer farklı tasarımları da görebilirsiniz.
OnePlus firması geliştirdiği tüm telefonlarda üst seviye donanımı uygun fiyatlarda sunması ile ünlenmişti ve bu politikasını OnePlus 5’te de sürdürüyor. Donanım tarafında Snapdragon 835 yongasına yer veren firma, 6 GB ve 8 GB RAM seçeneklerine ve 64 GB/128 GB depolama alanına yer vermiş. Depolama biriminin yüksek hızlı UFS standardında olduğunu da belirtelim.
Ekran tarafında 5.5 inç büyüklüğünde Fulll HD çözünürlüğe sahip olan telefon burada yüksek çözünürlük modasına uymamayı tercih etmiş. Görece düşük çözünürlük bu ekran boyutu için şahsen yeterliyken kağıt üzerinde rakiplerinden geride olması bir dezavantaj olabilir zira VR için yüksek çözünürlük oldukça önemli. Tabi öte yandan Snapdragon 835 için Full HD ekran çocuk oyuncağı, dolayısıyla performans daha iyi olacaktır. Tüm bunlar ise 3300mAh gücündeki batarya ile beslenecek.

Kamera Hayran Bırakabilir

Kamera tarafında geldiğimizde ise bizleri oldukça kaliteli bir çözüm karşılıyor. Arka tarafında çift kameranın bulunduğu OnePlus 5’te bu kameralar 20 MP, f/2.6 + 16 MP, f/1.7 sensöre sahip. Sektörde çift kamera yaygınlaşmaya başlamış olsa da herkes bunu farklı kullanıyor. Huawei, ikincil kamerasını monokrom yaparak dinamik aralığı, LG ise ikinci kamerayı daha geniş çekimler için kullanıyor. OnePlus 5 ise tıpkı iPhone 7 Plus’ta olduğu gibi ikinci kamerayı zoom için kullanıyor. Ve Portre modu da yer alacak.
Son olarak yazılım tarafındaysa tahmin edeceğiniz gibi bizleri Andorid 7.1.1 işletim sistemi üzerinde çalışan özelleştirilmiş Oxygen OS karşılıyor. Yeni Oxygen OS’un farklı bir özelliği ise mavi ışık filtresi sunuyor olması, geceleri e-kitap yada gazete okumak artık daha sağlıklı olacak.

Fiyat ve Çıkış Tarihi

Yeni amiral gemi katili OnePlus 5 üst seviye donanımı yine makul bir fiyat ile sunuyor. Telefonun 6 GB RAM ve 64 GB depolama alanına sahip varyantı Amerika’da 479 Dolar Avrupa’da ise 499 Dolar fiyat etiketine sahip olacak. Telefon, 27 Haziran’da satışa sunulacak


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir