Oppo'dan 5x Optik Zoom Yapan Devrimsel Kamera Modülü!


Oppo kendisinden beklenemyen bir işe imza atarak bugün Mobil Dünya Kongresinde, Dual Camera Zoom – Çift Kamera Yakınlaştırması adını verdiği yeni kamera modülünü tanıttı. Firma bu sistemin endüstride bir ilk olduğunu ve aynı zamanda 5x kayıpsız yakınlaştırma sağladığını belirtiyor.
Teknik açıdan aslında 3x kayıpsız yakınlaştırma sağlayan sistem özel bir görüntü füzyon teknolojisi ile eşleştirildiğinde kullanıcılara son derece kaliteli yapısız bir 5x yakınlaştırma sunuluyor. Hemen aşağıdaki resimden de görebileceğiniz üzere çift kamera sistemindeki bu teknolojide ilk kamera ışığı dikey olarak sensörüne alırken ikincil kamera ise ışığını bir prizmadan geçirip sonra lensler üzerinden sensörüne iletiyiyor. Prizma sayesinde üç kat odak uzaklı elde ediliyor yani yakınlaştırmanın önü açılıyor. OIS ile desteklenen bu yapı sayesinde titreşimlerinde önüne geçiliyor. Aslında sistemin çalışma prensibi periskoplar ile örtüşüyor diyebilirim

Etkinlikte bir prototip ile bu sistem denetilmekte olup basit ve iPhone 7 Plus’da bulunan optik zoom sistemine benzer bir arayüz ile kullanıcılara özellik sunuluyor. 2x ve 5x olmak üzere iki farklı yakınlaştırma seçeneğinin verildiği ortamda elde edilen çekimlerde normal çekim, 2x yakınlaştırma ve 5x yakınlaştırma arasında gözle görülür ciddi farkların olduğunu söyleyebilirim. Zira aradaki kalite farkı gerçekten etkileyici. Yani Oppo’nun söylemi sadece bir iddia değil, gerçekten işe yarar bir sistem.
Ek olarak Oppo’nun tanıttığı bu modülün 5.7mm kalınlığa sahip olduğunu ve şimdilik hangi telefonda piyasaya adımını atacağının belli olmadığını belirtelim. Ancak büyük ihtimalle bu sistemin kullanıldığı ilk cihazı Oppo’dan IFA fuarında göreceğiz.

Kaynak; GSMArena


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir