Parmak İzi Tarayıcılarda Devrim Synaptics FS9100 ve Birazcık Galaxy S8


Son bir iki yılda çıkan çoğu telefonlarda gördüğümüz hatta orta seviye bandına kadar inen parmak izi tarayıcı özelliğinde büyük bir adım daha geride bırakıldı. Bildiğiniz gibi şimdiye kadar akıllı telefonlarda gördüğümüz parmak izi okuyucular genelde home/güç tuşu yada kendine özel bir donanım ile cihazlarda yer alıyordu. Dolayısıyla cihazlarda bir tuş, yada ekstradan bir donanım daha kullanmak gerekiyor.
Ancak, Synaptics firmasının bir süredir üzerinde çalıştığı yeni optik parmak izi tarayıcısı bu alanda çığı açacak diyebiliriz. Synaptics FS9100 adındaki parmak izi tarayıcısı, ayrı bir buton oluşturma ihtiyacı ortadan kaldırıyor zira kendisi ekrana gömülü olarak çalışabilmekte.

1mm kalınlığındaki cam yüzeylerin altına yerleştirilebilecek olan yeni parmak izi tarayıcısı hem daha uzun ömürlü olacak hemde üreticiler açısından tasarıma katkıda bulunacak. Kavisli ekranlarda da kullanılabiliyor olması da başka bir avantaj. Bunun yanında PurePrint teknolojisi ile güvenlik zafiyetlerini ortadan kaldıran Synaptics FS9100’ü 2017 yılında görebiliriz.
Ek olarak Samsung’un kendi cihazlarında Synaptics ürünlerini kullandığı zaten biliniyor. Daha önce çıkan söylentilerde ise firmanın Galaxy S8 modelinde Home tuşunu kaldıracağı ve ön yüzeyin tamamen bütün cam olacağı belirtiliyordu. Dolayısıyla Galaxy S8’in FS9100 ile birlikte gelmesi bizleri şaşırtmayacaktır.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir