PCIe 4.0 iki Kat Daha Hızlı Olacak, İşte Detaylar


Bir ekran kartının bununla ne yapabileceğini düşünün.

2011 yılından beri yeni bir PCIe hakkında bir şeyler duymaya başladık ancak tam 6 yıl sonra bunlar gerçeğe dönüşüyor. Bugün,  PCIe 4.0 hakkında elimize ilk kez paylaşılan yeni detaylar ulaştı. Ve bu detaylar arasında bir tanesi harika ki, o da bizlere iki kat daha fazla hız sunuyor.
PCI-SIG tarafından sonunda paylaşılan PCI Express 4.0, özellikleri bizleri oldukça memnun etti. Paylaşılan detaylara göre PCIe 4.0 slotu, hali hazırda kullandığımız PCIe 3.0’a göre iki kat daha hızlı olacak. İki kat daha fazla aktarım hızı sunacak olan PCIe 4.0’ın maksimum 16 GT/s seviyesinde aktarım hızına ulaşacağı belirtiliyor.
PCIe, bilgisayarınızdaki dahili aygıtlar için geçerli olan standart bağlantı protokol türüdür ve bu bağlantı arabirimine sadece ekran kartı takmıyoruz.  PCIe protokolünü kullanan aygıtlar arasında sunucular, depolama birimleri ve hatta mobil aygıtlar yer almakta, dolayısıyla iki katı aktarım hızı bizlere daha hızlı ekran kartlarının ve SSD’lerin önünü açmış olacak. Üstelik bu standart geriye dönük uyumlu olacak. Yani örneğin mevcut ekran kartınızı PCIe 4.0’a sahip anakarta takabileceksiniz.
Ayrıca The Tech Report’a göre PCIe 5.0‘ın 2019‘a kadar hazır olacak. PCIe 5.0 ile aktarım hızı bir kez daha iki katına çıkacak ve 32 GT/s seviyesine ulaşacak. PCIe 4.0’ın ise 2018’de hayatımızda olması bekleniyor.
Kaynak; Engadget


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.