Naylon Alışveriş Poşetleri Parayla Satılacak


Ülkemizde çokça yaygın şekilde kullanılan naylon poşetlerin kullanılması konusunda düzenleme yapıldı. Naylon poşetlere yasak yok ancak parayla satılacaklar.

Naylon poşetler hakkında yakın geçmişte bir düzenleme geleceği belirtilmişti. Türkiye Perakendeciler Federasyonu’da naylon poşetlerin kullanılmasının olabildiğince minimum seviyeye çekilmesi gerektiğini açıklamıştı. Şimdi ise net kararı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı belirledi.
Bakanlık yetkilileri naylon poşetlerin yasaklanmasının şimdilik söz konusu olmadığını, yeni düzenlemenin davranış biçimini değiştirmek için yapıldığını aktarırken 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren de naylon poşetlerin 25-50 kuruş ücretlerle satılacağını açıkladı. Hali hazırda bazı yerlerde parayla poşet satışının da başladığı belirtiliyor.
Yetkililer, naylon-plastik poşet düzenlemesinin aslında Avrupa Birliği çerçevesinde bir çalışma olduğunu belirtirken, Ambalaj Atıkları Kontrol Yönetmeliği taslağında 1 Ocak 2019 itibaren alışveriş poşetlerinin satış noktalarında ücretsiz verilmemesini öngören bir uygulama olduğunu açıklıyor.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir