Perseid Meteor Yağmurunu Kaçırmayın


Her yıl, her ay belkide her gün dünya atmosferine bir çok gök cismi girip yanarak kayboluyor. Bu olayların toplu şekilde ortaya çıkmasına ise Meteor yağmuru adı veriliyor. Meteor yağmuru aslında halk arasındaki yıldız kaymasından bir farkı yok ikisi de aynı şey. Ama bu hem ünlü hemde çok sayıda olduğundan görsel bir şölen yaratıyor.

Bu yıl 12-13 Ağustos tarihinde gerçekleşecek olan Perseid Meteor Yağmuru açık havada ve şehir ışıklarından uzak yerlerde çok daha iyi görünebilecek. Meteor yağmuru sırasında 1 saatte 90 civarı gök cisminin atmosfere girişini ve yanışını göreceğiz. (ve bir çok dilek tutacağız) Ancak bir kötü haberim var bu olayı kaydetmek veya izlemek için gece yarısından sonra 04:00‘a kadar beklemelisiniz. 

2012PerseidShower-poster1280 (1280 x 720)
2012’de gerçekleşen Perseid Meteor Yağmuru

Marshall Space Flight Center (NASA’nın esas merkezi) tarafından yapılan açıklamada olayın canlı olarak yayınlanacağını belitti. Ek olarak Perseid Meteor Yağmuru en iyi şekilde 2009 yılında görünmüş ve saatte 172 adet gök cismi atmosfere girmiş. Her yıl yaklaşık olarak 8 adet bu tip olaylar gerçekleşiyor ve genelde hepsi benzer tarihlerde oluyor ve 13-14 Aralık‘ta da Geminid Meteor Yağmuru gerçekleşecek.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir