Ay Sonunda 3 Yerli Otomobil


Yerli otomobil hayalimiz uzunca yıllardan beri kalbimizin bir köşesinde duruyor ancak artık bu bir hayal olmaktan çıkmaya çok yakın. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı (BSTB) Fikri Işık katıldığı Alternatif Enerjili Araç Yarışlarında yerli otomobil hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Işık, bu ayın sonuna kadar 3 yerli otomobil prototipinin üretileceğini söyleyen bakan araçların işten yanmalı motora değilde elektrikli motora sahip olacağı belirtti. Ayrıca üzerinde çalışılan 1 aracın da gerekli düzenlemeleri ve modifikasyonları yapıldıktan 1 ay sonra prototipinin üretileceğini söyledi. Yani toplamda 4 yerli otomobil prototipimiz 1 ay içinde elimizde bulunacak. Bakan, hedeflerinin 2016 yılında 30-40 araç üretip tüm mevsim ve koşullarda test etmek olduğunu belirtti. (Umarım prototipler güzel şekile sahip olurlar 🙂 )

7y24
Resimler temsilidir. Resimlerdeki araçlar 3Gen ve Sapmaz’dır.

Ayrıca sayın Işık, 2020 yılından önce bir yerli markanın oluşturulacağı ve araçların dünya yollarına çıkacağını belirtti. Bunun dışında Işık, Ar-Ge‘ye daha fazla zaman ayrılacağını, elektrikli araçlar kategorisinde söz sahibi olmak istediklerini ve geçmişte olduğu gibi bu sefer treni kaçırmayacaklarını belirtti. Şahsen bu gibi gelişmelerin olması çok sevindirici özellikle araçların elektrikli motorlar etrafından geliştirilmesi çevre ve gelecek için çok daha sevindirici.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir