Plüton'u Keşfeden New Horizons'un Yeni Görevi Belli Oldu


Geçtiğimiz yılın bu ayında New Horizons uzay aracı cüce gezegen Plüton’u keşfetmişti ve çarpıcı görseller göndermişti. NASA tarafından 2006 yılında fırlatılan ve 9 yıllık yolculuğu sonrasında güneş sistemimizin en dıştaki üyesi olan Plüton’a giden uzay aracı şimdi yeni görev için hazırlanıyor.
nh-path (1600 x 900)
Plüton’dan yaklaşık 1.6 milyar kilometre uzakta yer alan 2014 MU69 adlı Kuiper Kuşağı cismini incelemek için yoluna devam eden New Horizons, 1 Ocak 2019‘da bu cisme ulaşacak. 21 ila 40 kilometre çapa sahip olan bu çok küçük gök cismi güneş sistemimizi anlamak adına önemli bir adım olacak. Güneşten çok uzak olduğu için yapısının neredeyse hiç bozulmadığı düşünülen 2014 MU69, NASA’nın yeni ufkunda. New Horizons bu cisme yaklaşık 3000 kilometre mesafeden geçecek ve çektiği resimlerle beraber topladığı verileri bize gönderecek.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir