Rekabet Kurumu'ndan Teknosa ve Vestel'e Dev Ceza


Rekabet Kurulu, Şubat 2015’te başlayan soruşturma süreci kapsamında tüketici elektroniği alanında faaliyet gösteren şirketleri incelemeye almıştı. Aral Oyun Konsol ve Aksesuar Ticaret A.Ş.’nin dağıtımını yaptığı bilgisayar ve konsol oyunlarını yüksek fiyattan satışa sunduğu, dağıtıcılar ile anlaşmalı eylem içinde olduğu ve nihai satış noktalarında yeniden satış fiyatını belirlediği iddası ile yapılan başvuruyla harekete geçen Kurul, Aral Oyun Konsol ve Aksesuar, Bimeks, Doğan Müzik Kitap Mağazacılık Pazarlama, Teknosa, Vatan Bilgisayar San, Gold, LG, Türk Philips, MediaMarkt, Vestel ve Kliksa hakkında soruşturma açmıştı.
Geçtiğimiz Ekim ayında sonlandırılan soruşturma da artık idari para cezası aşamasına geçildi. Teknosa ve Vestel’in Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptıkları açıklamada Rekabet Kurulu’nun , Teknosa‘ya 18 milyon 26 bin TL, Vestel’e de 8 milyon TL idari para cezası verildiği ortaya çıktı. Ancak karar kesinleşmiş değil zira şirketler yasal haklarını arayacaklarını açıklıyor.
Ek olarak Rekabet Kurulu’nun soruşturması kapsamında Ekim ayında yaptıkları açıklamada Vatan Bilgisayar ve Bimeks’in rekabet kurallarını ihlal etmediklerine karar verilmişti. Ancak LG, MediaMarkt, Teknosa, Vestel ve Türk Philips’in ise idari para cezası verilmesi sonucuna ulaşılmıştı. İlerleyen günlerde ceza alan firma sayısı artabilir kısaca.
>> Teknosa KAP Bildirisi
>> Vestel Kap Bildirisi


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir