Samsung Bixby; Daha Akıllı, Daha Gelişmiş Sanal Asistan


Samsung, Galaxy S8 ve S8 Plus modellerinin en önemli özelliklerinden biri olan Bixby sanal asistanını bugün bir basın bülteniyle resmen duyurmuş oldu. Bixby sandığımız gibi sadece Galaxy S8 ailesinde değil birçok Samsung ürününde kullanılacak.

Bundan aylar önce Samsung’un Galaxy S8 ailesi ile birlikte Bixby adından birde sanal asistanı cihazlara özel olarak tanıtacağını sizlere aktarmıştık. Fakat bugün yapılan açıklama ile birlikte Bixby’nin sadece Galaxy S8’e özel bir asistan olmadığı internete bağlı tüm cihazlarda kullanılmasının hedeflendiği belirtiliyor.
İlk olarak Galaxy S8 ve S8+ ile hayatımıza girecek Bixby ilerleyen dönemlerde tüm cihazlara aşamalı olarak uygulanacak. Gelecekte Bixby ile klima veya TV’nizi kontrol edebileceksiniz. Bixby bulut tabanlı bir asistan olduğu için diğer internete bağlı cihazlarlada iletişime geçebilecek. Yani Bixby için özel bir donanım gerekmiyor. Ekosistem oturduğunda ise Bixby, telefondaki bir sesten dahası olacak diyebiliriz.

Samsung tarafından yapılan basın bülteninde çok fazla detaya yer verilmemiş ancak bazı özellikler bizlere aktarılmış. Öncelikle Bixby; Cortana, Siri veya Alexa’nın yapabildiği her şeyi yapabilecek. Buna ek olarak Bixby, uygulamalar ile daha birleşik olacak. Kullanıcılar bu sayede kullanıcının dokunarak yapabildiği her şeyin sesli komutlarla yapılmasının önü açılacak.
Ek olarak Bixby, derin öğrenme ile kullanıcısını daha iyi tanırken eksik bilgi içeren komutları da anlamaya çalışacak gerekirse kullanıcıdan daha fazla detay veya bilgi sunmasını isteyecek. Kullanıcıların Bixby’ye ulaşması dokunmatik, sesli veya sadece asistana adanmış özel bir tuş sayesinde gerçekleşecek.
Dediğimiz gibi Bixby şimdilik çok daha yeni ve biz neredeyse çoğu detayı bilmiyoruz. Basın bülteninde bir tane ekran görüntüsü bile yok, öyle söyleyelim. Bununla birlikte açıklamalara göre Bixby, Galaxy S8’de kısıtlı sayıdaki uygulamalar ile belirttiğimiz düzeyde çalışacak. Üçüncü parti yani uygulama geliştiricilerine destek sonradan gelecek.
Daha fazla detay için 29 Mart tarihinde düzenlenecek etkinliği ve Galaxy S8’i beklememiz gerekecek.
Kaynak; Samsung


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.