Samsung Galaxy S8'den Yeni Detaylar, Fiyat ve Çıkış Tarihi Bilgisi


Samsung’un yeni amiral gemisi olacak olan Galaxy S8 hakkında bilgiler gelmeye devam ediyor. Şimdiye kadar sadece ön yüzü sızan cihazın bu sefer arka tarafı da ortaya çıktığı iddia ediliyor. Tasarım açısından son derece şık olduğunu rahatlıkla söyleyebileceğimiz modelde farklı ve alışık olmadığımız bir detay yer alıyor.
Cihazın arka tarafında, kameranın hemen yan tarafından yer alan o şey… Evet, parmak izi okuyucu. Hiç alışık olmadığımız bir yerde olduğunu söyleyebilirim. Bununla birlikte şimdiye kadar parmak izi okuyucusunun ekrana gömülü geleceğini söylüyorduk fakat son görsel bizleri şaşırttı diyebiliriz. Bunun dışında Galaxy S8’in arka tarafı büyük oranda S7 ailesine benziyor.

Ekran

Cihazın ön tarafı ise aşık olunacak cinsten. ”Sonsuz Ekran – Infinity Display” sıfatını taşıyan ekran iki taraftan da kavisli yapıda. Bununla birlikte alt ve üstte çok ince bir boşluk bulunuyor. Samsung telefonlardan alıştığımız fiziksel Home tuşu ve iki adet kapasitif dokunmatik tuşlarda artık gidiyor.
Öte yandan iki adet S8’in geleceği belirtiliyor, ki biz daha önceki haberlerimizde bunu sizlere aktarmıştık. Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus olarak adlandırılan cihazlarda sırasıyla 5.8 inç ve 6.2 inç ekranlara sahip olacakken ince çerçeveler sayesinde seleflerinden çok farklı ebatlarda olmayacaklar. Aynı zamanda 18.5:9 gibi sıra dışı görüntü oranına sahip olacak ekranlara sahip olacaklar. Endüstri standardının 16:9 olduğunu belirtelim.


 

Donanım

Donanım noktasında ise cihazlara Snapdragon 835 ve yeni Exynos 8895 yongasının eşlik edeceği belirtiliyor. Galaxy S8’in S7 ailesine göre %23 daha güçlü grafik performansı ve %20 oranında enerji verimliliği sunacağı söyleniyor. Galaxy S8’in 3000mAh, büyük kardeşi Plus’ın ise 3500mAh batarya ile gelecekken her iki cihazda 4 GB RAM ve 64 GB depolama alanına sahip olacak. Depolama microSD kart ile arttırılabilecek. Ayrıca cihazlarda USB Type C ve 3.5mm jack girişi de bulunacak.

Kamera

Kamera tarafında arka tarafında yine bir adet 12 MP sensörün yer alıyor. Ön tarafta ise 8 MP kameraya yer verilmiş. S7 ailesinde bu kamera 5 MP’di. Her neyse, her iki sensörde f/1.7 diyafram açıklığına sahip durumda. Ana kemerada rakamsal açıdan pek bir değişiklik bulunmazken kalitenin ve performansın arttırıldığı belirtilmekte.
Yeni nesil ailede bir diğer önemli özellik ise Samsung DeX adındaki aparat.  Microsoft Continuum benzeri sistem ile Galaxy S8, HDMI destekli aparat ile bir bilgisayara dönüşüyor ve klavye+fare desteğine kavuşuyor. Bitti mi? Hayır. Firma, Force Touch benzeri bir çözümü Galaxy S8 alesine uyarlayacak gibi görünüyor fakat ekranın tümü yerine sadece alt bölüm basınca duyarlı olacak. Elbette TouchWiz arayüzü de daha farklı bir şekilde karşımıza çıkacak.

Çıkış Tarihi ve Fiyat

Galaxy S8 Basın Görseli

Samsung’un 29 Mart tarihinde New York’da özel bir UnPacked etkinliği düzenleyeceği ve bu etkinlikte Galaxy S8 ailesini tanıtacağı ön görülüyor. 21 Nisan tarihinde de cihazlar satışa sunulacak. Fiyat tarafında bir yükseliş söz konusu olacak gibi. Normal yani 5.8 inçlik Galaxy S8’in 799 Euro, 6.2 inçlik Galaxy S8 Plus’ın ise 899 Euro fiyat etiketine sahip olması bekleniyor.
Son olarak uyarımızı yapmakta fayda var; Tüm bu saydığımız detayların hiçbiri Samsung tarafından onaylanmış değil. Dolayısıyla tasarım, donanım, fiyat, çıkış tarihi gibi detaylar değişebilir.
Kısa Özet ile Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus

  • 5.8” ve 6.2” ekran
  • Snapdragon 835 ve yeni Exynos 8895 SoC
  • 4 GB RAM
  • 64 GB arttırılabilir depolama
  • 12 MP f/1.7 arka kamera
  • 8 MP f/1.7 ön kamera
  • 3000 ve 3500mAh batarya
  • Android 7.0 Nougat
  • Bixby sanal asistan

Kaynak; VentureBeat


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir