Samsung, HBM2 Bellek Üretimine Başladı


Detaylarını geçtiğimiz günlerde sizlere aktardığımız HBM2 belleklerin üretimine Samsung resmen başladı. 2016 yılı içinde özellikle üst seviye ekran kartlarında sıkça görmeyi umduğumuz HBM2 belleklerin bildiğiniz gibi üretimi biraz daha yavaş, zorlu. Bu yüzden çeşitli üreticiler HBM2 standardını üretmeye şimdiden başladı.

HBM2 Wafer
HBM2 Wafer

Sektörün ilk hacimli 4GB HBM2 bellek üretimine başladığını açıklayan Samsung, bellekleri 20nm sürecinde ürettiğini belirtiyor. 256Gbps bant genişliğine ulaşabilen bellek hakkında Samsung, gelişmiş bir yonga oluşturduklarını iddia ediyor.

Samsung, HBM2 bellekleri ekran kartları ve üst seviye sunuculara özel tasarladıklarını belirtirken ürünü hangi firmalara tedarik edeceklerini ise açıklamış değil. Öte yandan daha önce sızan bilgilere göre Nvidia’nın ilk olarak tedariği Samsung’dan yapacağı bilgileri ortaya çıkmıştı. Bir diğer HBM2 üreticisi SK Hynix ise yine öncelikli olarak AMD’ye üretim yapacak.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir