SIM Kartlar Tarihe Gömülüyor


Apple ve Samsung‘un paralel olarak geliştirdiği yeni teknoloji olan e-SIM (Gömülü-embedded- SIM) yakın tarihlerde akıllı cihazlarda ki yerini alabilir. Cep telefonlarının yaygınlaşması ile SIM kartlar da hayatımıza girmişti ve nedense teknolojinin ilerlemesine rağmen hayatımızdan çıkmamışlardı. Fakat ciddi oranda küçültülmüşlerdi.

e-SIM’in avantajları neler ?

Samsung ve Apple’ın hedefleri arasında yer alan e-SIM cihazınızın içinde fabrika çıkışlı gelecek ve yanında avantajlar getirecek. İçinde bulunan sim kartı ile istenen operatör tercih edilebilir durumda olacak ve klasik tak çıkar işlemi de son bulacak. Ayrıca bu e-SIM evrensel bir konuma sahip olacağından haberleşme alanı da bir hayli genişleyecektir. Bunun yanında telefonun iç tasarımından da yer tasarrufu sağlanabilir.

e-SIM Hayatımıza ne zaman girecek ?

GSM Association‘un konu ile alakalı açıklamasında AT&T, Vodafone, Orange, T-Mobile ve Telefonica gibi dünyanın önde gelen operatörlerinin e-SIM’e sıcak baktığını ve diğer operatörlerde eğer kabul ederse en erken tarihte yani 2016 sonu veya 2017 yılında e-SIM’ın kullanılabilir olabileceğini belirtti. Aslında Apple bu uygulamayı hayata zaten geçirmişti. LTE destekli iPad’ler e-SIM yani Apple SIM ile birlikte geliyordu. Apple’ın gelecek yılı bu özelliği iPhone modellerinde kullanması bekleniyor.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir