Tarihi Gün; Göktürk-1 Uydusu Yarın Fırlatılıyor!


Ülkemizin askeri alandaki gerekli ihtiyacını gidermek için tasarlanan Göktürk-1 uydusunun fırlatılmasına sadece saatler kaldı. Özellikle ülkemize gelişmiş görüntü kabiliyetleri sayesinde istihbarat noktasında çok önemli veriler aktaracak olan Göktürk-1, yarın yani 5 Aralık’ta TSİ 16.51’de yörüngeye VEGA roketi ile fırlatılacak.
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) istihbarat noktasındaki açığını giderecek olan Göktürk-1, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) ve Aselsan‘ın teknoloji girdisi ile İtalyan uzay hizmeti şirketi Telespazio ve Fransız Thales Alenia Space tarafında Fransa’nın Cannes şehrinde imal edildi. Uydunun bazı parçaları TUSAŞ ve Aselsan tarafından yapıldı. Projenin genel maliyeti ise 250 Milyon Euro dolaylarında olduğu belirtiliyor.


GÖKTÜRK-1 projesinin amacı; coğrafi kısıtlama olmaksızın dünya üzerinde herhangi bir bölgeden askeri istihbarat amaçlı yüksek çözünürlüklü görüntü elde edilmesine imkan tanıyacak; aynı zamanda orman alanlarının kontrolü, kaçak yapılaşmanın takibi, doğal afet sonrası en kısa sürede hasar tespiti, ürün rekolte tespiti, coğrafi harita verilerinin üretilmesi gibi pek çok sivil faaliyet alanında da görüntü ihtiyacını karşılayacak bir uydu sisteminin tedarik edilmesidir.

Bu bağlamda 0.5 m’ye (50 cm) kadar görüş yeteneğine sahip olan Göktürk-1, Türkiye’nin ilk metrenin altında gözlem yapabilen ilk uydusu olmuş olacak. Aşağıdaki infografik’ten Göktürk-1’in fırlatıldıktan sonra gerçekleştireceği operasyonları görebilirsiniz.
Kazasız belasız yörüngeye oturman dileğiyle, yolun açık olsun  Göktürk-1
b2239ec6ff3233ff526ab86d0c0e0917
İnfografik Kaynak Linki


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir