Tesla 150'den fazla Apple çalışanını işe almış


Eski Ford mühendislerinden olan ve 2008 yılında Apple’a girdiğinde Macbook Air, MacBook Pro ve iMac’in gelişimine katkıda bulunan Doug Field, 2013’ün sonbaharına kadar asla Apple’dan ayrılmayı düşünmemişti çünkü iyi bir maaşı vardı ve yaptığı işten heyecan duyuyordu. 2013 sonbaharında Elon Musk, Doug Field ile Tesla Motors adına bir görüşme yaptı ve görüşmenin sonunda Apple’dan asla ayrılmayı düşünmeyen Doug Field, Tesla’nın araç geliştirme bölümünde başkan yardımcısı olmayı kabul etti.
Doug Field Apple’da işinden memnun olupta ayrılan ilk ya da son Apple çalışanı değil. Bloomberg’in raporuna göre Tesla bugüne kadar 150’den fazla Apple çalışanını bünyesine katmış. Peki bu nasıl oluyor? Apple çalışanları neden Tesla’ya geçiyor? Elon Musk bu durumu “iş yapma ve tasarım felsefesine” bağlıyor. Gerçekten de Apple ve Tesla şirketlerine bakarsak DNA’larının uyuştuğunu söyleyebiliriz. Gerek yenilikçi hamleleri, gerek tasarımlarındaki sadelik anlayışı olsun Tesla ve Apple çalışma ortamlarına kadar benzerlik gösteriyor. Bu etkenler Apple çalışanlarının Tesla’yı tercih etmelerinde önemli rol oynuyor. Bunların yanı sıra Elon Musk’ta tıpkı Steve Jobs gibi ne zaman neye sinirleneceği belli olmayan, işini tutkuyla yapan ve detaylara saplantılı kişiliğiyle tanınıyor. Tesla’nın Apple’a benzeyişinin bir nedeni de bu olsa gerek.
Apple ile Tesla arasındaki bu flört daha ne kadar ileriye gider göreceğiz. Kim bilir belki Apple’ın bir gün kafası atar Tesla’yı komple satın alır. Tabi Elon Musk izin verirse…
Kaynak: Bloomberg


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir