Uzaylılar?; Yakın Yıldızdan Garip Güçlü Sinyaller Aldık


Kısa süre önce SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence; Dünya Dışı Akıllı Yaşam Araştırması) bize nispeten yakın bir gezegenden güçlü bir sinyal alındığını bildirdi. Rus radyo teleskobu Ratan-600‘ün yakaladığı sinyaller şimdiden pek çok spekülasyon yaratmış durumda. Güç sinyaller zeki yaşam formlarının göstergesi olabilir mi?
seti-planet
SETI, bizden yaklaşık 94 ışık yılı uzaklıkta bulunan HD 164595 yıldızının yörüngesinde bulunan HD 164595b gezegeninden güçlü bir sinyalin tespit edildiğini raporladı. Söz konusu yıldız %99 oranında bizim Güneşimiz ile benzer yapıda, ayrıca sinyalın tespit edildiği gezegen ise yaklaşık Neptün boyutlarına sahip. Bulgular şimdiden heyecan verici diyebiliriz. Hatta bir çok bilim insanı orada canlı organizmaların olabileceğine inanmış durumda.
Bizimle iletişime geçebilmeleri bizden tekolojik olarak daha önde olduğunun bir göstergesi olabilir. Bizden güçlülerse umarım ”barış için gelmezler”.
SETI
Uzmanlar yakalanan güçlü siyalın zeki bir formun meydana getirdiğini düşünmekte. Astronom Douglas Vakoch konu hakkında,HD 164595 sinyali merak uyandırıcı çünkü güneşe benzeyen bir yıldızın yakınından geliyor ve eğer yapaysa,  sinyalin insanlığın ötesinde yetenekli bir uygarlık tarafından yapılmış olduğu açıkça anlaşılıyor.” diyor.

ratan_3
Eğer bir uygarlık bizle iletişim kuruyorsa kendileri Kardaşev ölçeğine göre Tip 1 uygarlık sınıfına giriyor. Komşu yıldızından gezegenine ulaşan kullanılabilir enerjiyi kullanma ve depolama yetisine sahip oldukları varsayılır.
Yani evet, alınan sinyal bir zeki canlı türünü işaret ediyor olabilir. Fakat söz konusu sinyalin ‘yerçekimsel mikromerceklenme’ diye söylenen bir yansıma olabileceği de belirtilenler arasında. Bir çok bilim insanı ve araştırmacı HD 164595 sistemini kapsamlı bir şekilde incelemek istiyor. Konu hakkında yeni detayları sabırsızlıkla bekliyoruz.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.