WhatsApp Kullananlar Fidye Virüsüne Dikkat!


Android platformu için son dönemde çeşitli yazılımsal tehdit ortaya çıkmakta. Kişilerin bilgilerini veya maddi kaynaklarını çalmak isteyen kötü amaçlı kişiler artık WhatsApp’a da girmiş durumda. Ransomware  yani fidye virüsü olarak da bilinen yazılım, WhatsApp’dan bir mesaj sayesinde bulaşıyor.
Bilinmeyen farklı bir numaradan gönderilen bu mesajda ”Ödül Kazandınız” tarzından bir içerik yer almakta. İçerikte sizin bir hediye kazandığınız söyleniyor ve mesajda yer alan bağlantıya tıklamanız isteniyor. Bağlantıya tıkladığınız takdirde cihazınıza  Ransomware yazılımı indiriliyor ve telefonunuz kilitleniyor, veya kullanılmaz hale geliyor. Sonrasında sizden para karşılığında cihazınızın tekrar açılabileceği söyleniyor fakat bunun da bir garantisi yok, isterlerse açmazlar. Yani her gelen mesaja bakmayın, her gelen bağlantıya tıklamayın.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir