WhatsApp ve Winnie the Pooh Çin'de Yasaklandı!


Winnie the Pooh?

Yasaklamaları ve anti-özgürlükçü tutumuyla sürekli gündemde olan Çin hükumetinden yeni bir yasaklama furyası daha geldi. Çizgi film olan Winnie the Pooh tamamıyla yasaklanırken WhatsApp‘ın ise kısmen tamamen erişime kapatıldığı aktarılmakta.
Winnie the Pooh’un yasaklanması ardında gerçekten gülünç bir tutum yatmakta. Aktarılanlara göre Çin’de yasaklanan Winnie the Pooh’un yasaklanma nedeni, ülkenin başkanı Xi Jinping’e benzemesi… Sevimli karakterin olduğu ”her şey” an itibariyle ülkede yasak, buna GIF’ler, çizgi film varsa animasyon dahil.

Öte yandan yasaklanan bir diğer platform ise WhatsApp oldu. Kısa bir süre önce ülkede onaylanan ”Büyük Güvenlik Duvarı” kapsamında WhatsApp’ın tamamen yasaklandığı aktarılıyor. The Verge’in haberine göre kullanıcılar resim, video ve dosya ve zaman zaman metin mesajı dahi gönderemiyor.
Bu durum WhatsApp’ın ülkede tamamen yasaklandığına işaret ediyor olabilir. Şimdilik resmi bir açıklama yok. Çin’in sergilediği bu anti-özgürlükçü tutumlar ülke içerisinde farklı platformların gelişmesine de yardımcı olmakta. Google’ın bir dönem ülkeden uzaklaştırılması sonrasında Baidu, Twitter’dan sonra Weibo ve WhatsApp’dan sonra şu sıralar oldukça popüler WeChat gibi hizmetler ortaya çıkmıştı.
Kaynak; The VergeCNN


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir