Xperia XA Ultra; Dev Ekran ve 16MP OIS Ön Kamera


Akıllı telefon pazarının önemli isimlerinden Sony, kısa süre önce dev diyebileceğimiz yeni akıllısı Xperia XA Ultra‘yı duyurdu. Xperia X serisinin yeni üyesi olan bu model esasında daha önce sızıntıları gelen resmi olmayan C6 Ultra olabilir zira daha önce bahsettiğimiz gibi Sony, bundan böyle pazarda sadece Xperia X serisi ile devam edecek.
Orta seviyeye hitap edecek olan cihazda 6” büyüklüğünde 1080p ekran yer alıyor. 367ppi piksel yoğunluğu sunabilen uçtan uça ekran, metal çerçevelerin içerisine alınmış. Tasarımsal olarak baktığımızda ise Z serisine göre daha zarif hatların kullanıldığını görüyoruz.
Kaportanın altına baktığımızda ise bizleri MediaTek Helio P10 yongası karşılıyor. 8 adet Cortex-A53 ve Mali-T860 grafik biriminden oluşan bu yongaya 3GB RAM ve 16GB depolama alanı eşlik ediyor. Ayrıca microSD kart ile depolama birimi arttırılabiliyor.XperiaXA-Ultra
Gelelim telefonun asıl noktasına yani kamerasına. Ön tarafta selfi tutkunlarını çok sevindirecek bir hamle yapan Sony, burada 16MP kamera konumlandırmış ve OIS (Optik Görüntü Sabitleme) ile desteklemiş. Xperia XA Ultra, HTC 10’dan sonra ön kamerada OIS kullanan ikinci model oluyor. Kameranın hemen yan tarafında da flaş yer alıyor. Cihazında arka tarafında ise 21.5MP sensör konumlandırılmış ancak bu kamerada OIS desteği bulunmuyor. HTC 10’da iki tarafta da OIS vardı.
Batarya kapasitesi ve fiyat hakkında detayların paylaşılmadığı cihazın Haziran ayında çıkması bekleniyor. Ek olarak batarya konusunda Sony, cihazında 2 güne varan bir süreye ulaşabileceğini söylüyor. Helio P10’da bulunana Pump Express teknolojisi de 30 dakikada bataryanın %70 dolmasını sağlayabiliyor.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir