BTK; Wikipedia Israrla İçerikleri Kaldırmamaya Devam Ediyor!


Vikings güzel dizi

Bundan bir önceki haberimizde sizlere Wikipedia‘yı bünyesinde barındıran Wikimedia Başkanı Katherine Maher‘in yapmış olduğu ”içerikleri düzenledik, engellemenin devam etmesini anlayamıyoruz” şeklindeki açıklamasını aktarmıştık. Yazmızda da belirttiğimiz üzere içeriklerin düzenlendiği belirtilse de ilgili içeriklerde Türkiye yine teröre destek veren ülkeler arasında gösterilmeye devam ediliyordu.

Wikipedia; İlgili Makaleler Değişti, Erişim Yasağı Neden Hala Sürüyor?

Konu hakkında kısa bir süre önce de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu -BTK tarafından resmi bir açıklama yayınlandı. Açıklamayı kısaca özetleyelim hemen. Yapılana açıklamada ”Wikipedia’nın söylediklerinin aksine yasadışı içerikler olarak kontrol edilmekte ve yetkili mercilerle paylaşılmakta, ancak makaleler üzerinde yapılan kontrollerde yasadışı içeriklerin ısrarla yayınlanmaya devam ettiği görülmektedir” denildi.
Dolayısıyla Wikipedia’ya uygulanan erişim yasağı devam edecek.

Wikipedia Neden Engellendi?

Wikipedia (Vikipedi) neredeyse 1 yıldır ülkemizde erişime engelli durumda. Bunun nedeni olarak Türkiye’nin Foreign involvement in the Syrian Civil War (Suriye İç Savaşı’na Yabancı Müdahalesi), State-sponsored terrorism (Devlet Destekli Terörizm) makalelerinde yer alması gösteriliyor.

BTK’nın tam açıklaması ise şu şekilde;

17.01.2018 günü basın organlarında, Wikipedia yetkililerinin “erişim yasağına yol açan makaleler değiştirilmesine rağmen erişim yasağının devam ettiği” şeklinde açıklama yaptıklarına dair haberler yer almıştır. Yapılan açıklamalarda Wikipedia’nın kamuoyunu yanlış yönlendirme ve algı oluşturma amaçlı bilgiler paylaştığı görülmektedir.

Wikipedia’da yer alan ve Türkiye’yi terör örgütleri ile işbirliği içerisinde göstermeye çalışan içerikler ile ilgili, yetkili mercilerin talebi üzerine 5651 sayılı Kanunun 8/A maddesine göre erişimin engelleme tedbiri uygulanmış ve bu tedbir Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliğinin kararı ile onaylanmıştır.

Erişim engelleme tedbiri uygulanmadan önce Wikipedia, Türkiye’nin terör örgütlerine destek verdiği şeklindeki iftiralara yer veren makalelerde yer alan içerikleri kaldırması konusunda yasaya ve uluslararası uygulamalara uygun bir şekilde uyar-kaldır yöntemi uygulanarak resmi iletişim kanalları üzerinden uyarılmış, ancak bu konuda bir cevap alınamaması nedeniyle erişim engelleme tedbiri uygulanmak zorunda kalınmıştır.

Erişim engelleme kararı sonrası Wikipedia yetkilileri ile yapılan müteaddit toplantılarda Türkiye’yi terör örgütleri ile işbirliği içerisinde göstermeye çalışan ve kendi politikalarına da açık bir şekilde aykırılık teşkil eden içerikler kendilerine defalarca bildirilmiştir.

Wikipedia’ya bildirilen yasadışı içerikler iddia edilenin aksine günlük olarak kontrol edilmekte ve yetkili mercilerle paylaşılmaktadır. Ancak makaleler üzerinde yapılan kontrollerde yasadışı içeriklerin ısrarla yayınlanmaya devam ettiği görülmektedir.

Süreç kurumumuzca titizlikle takip edilmekte olup erişim engelleme kararının kaldırılması ile ilgili takdir bağımsız adli mercilerdedir. Türkiye’ye yönelik iftira niteliğindeki içeriklerin kaldırılması sonrası yetkili mercilerce gerekli adımların atılabileceği değerlendirilmektedir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur

#Kaynak; BTKduyuru metni


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir