Yeni Modem/Router Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?


Günümüzde yaygınlaşan vdsl teknolojisi , yüksek hızlar vaat eden ispler ve artan video streaming ile beraber kullanıcılar yeni modem arayışlarına girdiler.  Evimize alacağımız yeni bir televizyon bile artık modemimize bağlanıyor ve buradan Youtube ve Netflix gibi hizmetler yada bilgisayarımız üzerinden video paylaşımı yaparak filmleri dizileri izlemeye başladık . İleriye dönük düşünürsek de 4K geleceğini de unutmamak lazım.
4k
Önce modemimizin yerel yani ev ağı ile olan router kısmında nelere dikkat etmemiz gerektiğinden bahsedelim.

Gigabit Port

4k dan bahsediyoruz ileriye dönük diyoruz ama hala piyasada üzerinde 100 megabit bağlantı çıkışı bulunan modemler bulunmakta . Bu çıkış ne kadar 100 megabit dense de bize tam 100 megabit vermeyeceğinden de bahsedelim . Kayıp  ve ortalama değer alırsak bu bize 70 megabitlik bir bağlantı sağlıyacak.  4K da ortalama bir bitrate de bir video için minimum 45 Megabit bağlantı gerekiyor.Siz bilgisayarınızdan televizyona video stream ederken aynı anda dosya indirmeye kalkarsanız yada gelen komşunuza ağ üzerinden dosya göndermeye kalkarsanız bağlantının yetmeyeceği ortada.
Juniper Router
Gigabit portlu modemlerde 1000 megabite kadar hıza ulaşılabileceği yazıyor içiniz bir rahatladı gibi deme 🙂 100 nerede 1000 nerede 10 katı hız diye düşündünüz. Keşke işler düşündüğünüz gibi ilerlese bazı model modemler de bu hız 200-250 arasında kalıyor. Bunun sebebi oldukça beli , kullanılan malzemenin ucuz ve düşük versiyonlu olması. Modeminizi alırken güvenilir ve bilindik markalar olmasına dikkat edin bu yüzden.
Asus NAT
Bilindik marka ve orta seviye gigabit portlu modemlerde bu sıkıntıya genel olarak rastlanmaktadır. Buna dikkat ederseniz evinizde nas cihazı bulunuyorsa hem nas cihazına veri aktarırken bir anda da bilgisayarınızda bulunan filmi televizyonunuza rahat bir biçimde aktarabilir hale gelmiş oldunuz.

Nedir bu IEEE 802.11 b/g/n/ac ?

Bunlar Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) tarafından belirlenmiş olan wifi standartlarıdır.  Bu standartlar modeminize olan bağlantı hızınızı belirler.

Bağlantı b g n ac
Hız 11 Megabit 54 Megabit 150 Megabit 433 Megabit

Burada n bağlantı hızının 150 Megabit olduğunu gördünüz peki bazı n bağlantı destekli modemlerde 300 Megabit yada 450 megabit 600 Megabit gibi seçenekler nasıl olduğundan da bahsedelim. Bu hızlar bağlantının ana hızlarıdır . Modemde bulunan anten sayısına oranla buradaki hızlarda değişmektedir. Tabi anten demişken görsellik için konan ucuz modellerden bahsetmiyoruz 😀 . N destekli 300 megabitlik bir modemde 2 anten bulunur.  Yine ac standartında görüyorsunuz hız 433 ile başlıyor . Ac standartı destekleyen ve bulunan anten sayısı artıkça hız da artmakta. Üreticiler çeşitli anten ve bağlantı standartlarının konfigürasyonu ile 1.3 , 1.9 Gigabit gibi bağlantılara çıkmaktadır. Şimdi burada modeminiz 1900 megabit hızı desteklese bile cihazınızda buna uygun Wifi kartı yoksa , kullandığınız cihazın çıkabileceği hıza kadar çıkabilirsiniz . Uyumsuzluk gibi bir problemde karşılaşmazsınız 🙂

Her yerde yaygınlaşan 5Ghz nedir? 2.4 GHz den olan farkı ve avantajları nelerdir ?

trafik5 GHz ilk olarak 1999 da duyuruldu ama üretim maliyetlerinden dolayı evimize ilk N standartı ile beraber üst model cihazlarla 2009 yılında girdi.  Yaygınlaşması ise yeni yeni AC standartı ile gerçekleşti. Bunun sebebi AC standartının Sadece 5GHz bandı çalışmasından kaynaklanıyor. Artık AC destekli bir modem aldığınızda 5GHz bağlantınızın da olduğundan kesin emin olabilirsiniz.
Şuanda telefonumuzdan yada bilgisayarımızdan etrafta buluna wifi cihazlarına baktığımızda sayısının 13 den fazla olduğunu görebiliyoruz . 2.4 GHz standartında sadece wifi değil birde kablosuz klavye , fare , telsiz telefon, televizyon kumandası gibi cihazların da çalıştığını bilin. 2.4 GHz standartın da toplamda 13 adet kanal bulunmakta. Bu kanalları Otobanda bulunan şeritlere benzetebiliriz. Kanal sayısının 13 olduğunu biliyorsunuz birde etrafta bulunan kablosuz cihazları düşününce çoktan otobanda arabaların trafik oluşturduğunu artık hayal edebiliyorsunuzdur.
5GHz de 2.4 GHz oranla daha fazla kanal bulunmaktadır. Hem kanal sayısı daha fazla hem de klavye,telsiz telefon gibi ürünler daha  5 GHz bandını kullanmamaktadırlar . Buna birde etrafınızda bulunan komşularınızın bir kısmının modeminin 5 GHz desteğinin bulunmadığını katarsak çok şeritli bir otabanın boş olduğundan bahsedebiliriz.
 


Hertz yani saniye başına düşen devir sayısını ifade eder. Saniyede 5G lik bir devir size 2.4G lik devirden daha az gecikmeye yol açacaktır . Buda donanımınız iyiyse artık Wifi üzerinden de pinginiz dalgalanmadan online oyun oynayacağınız anlamına geliyor. FPS oyunlarınızı modeminizden uzakta kablolu bağlıymış gibi oynayabileceksiniz .

5GHz nin tek bir dezavantajı var o da çekim alanının 2.4 GHz den az olması . 5GHz modemlerin çekim alanı az değil 5GHz bandının az. Bilgisayarınız yada Telefonunuz 5 GHz çekmez ise modeminiz 2.4 GHz desteğide bulunacağından 2.4 GHz ile bağlanabilirsiniz.
Peki bu yeni teknoloji ama neden böyle bir dezavantajı var gibi düşünebilirsiniz. Biz buna fizik kanunları diyelim . Örnek vermek gerekirse bir arkadaşınızın size 1 sayfalık metni önce yavaş okuduğunu düşünün. Siz arkadaşınızdan uzaklaşsanız bile söylediği her harfi teker teker analiz edebilir durumda olduğunuzdan hala onun ne dediğini anlayabilir durumda olursunuz. Birde arkadaşınızın o 1 sayfalık metni çok hızlı okuduğunu düşünün. Yakınken bir sorununuz olmayacaktır , arkadaşınızın okuduğu metni daha hızlı ulaşmış olacaksınız . Arkadaşınızdan biraz uzaklaşmaya başlayınca hızlı okuduğundan kelimeleri anlamamaya başlayacaksınız. İşte burada oluşan sorunda buna benzer.

 Modemin İnternet Firması İle Olan Bağlantısı ADSL2+/VDSL2

Yukarıda modem yada routerımızın ev içinde bulunan cihazlar ile olan bağlantısından bahsettik. Buradan sonra ise modemimizin internet servis sağlayıcısı ile olan bağlantısından bahsedeceğiz.
bakir
Ülkemiz 2003 yılında adsl bağlantı teknolojisine sahip oldu. Zamanla bu teknoloji gelişti ve son olarak günümüzde yaygın olarak kullanılan adsl2+ haline geldi . ADSL2+ ile kullanıcılar 1 megabitten 16 megabite kadar olan hızları seçtiği pakete ve santrele olan uzaklığına göre alabilir durumdalar. ADSL2+ teknolojisi 25 megabite kadar hıza ulaşabilir durumda olsada Telekom firmaları adsl2+ da maksimum 16 megabit seçeneğini veriyorlar. Bunun sebebi 16 megabitten sonraki hızlarda hem santrale çok yakın olmalısınız hem de kablo sisteminizin iyi olması gerekmekte . Çoğu kullanıcı bu şartları sağlayamayacağından ulaşabilecek en yüksek hız adsl paketlerinde Telekom tarafında 16 olarak belirlenmiş durumda.
fiber
Günümüzde 4k diyoruz vdsl altyapısı yaygınlaşmasından bahsediyoruz . Bu günden sonra artık sadece ADSL2+ desteklen modem almak biraz çağ dışı kalabilir. Bölgenizde şuanda vdsl altyapısı bulunmasa bile ileride yapılacak altyapı çalışması ile vdsl teknolojisine kavuşabilirsiniz.
VDSL de şuanda İSP (internet servis sağlayıcısı) tarafından maksimum hız olarak 100 megabit seçeneği bulunmakta. Tabi bu hız da saha dolabına olan yakınlığınız ve kablo sisteminizin iyi olmasına bağlı.  Ayrıca VDSL teknoloji kullanıyorsanız FTTC yada FTTB türü fiber bağlantıya sahip oluyorsunuz demektir. Eve bakır kablo geliyor bu nasıl fiber demeyin 🙂 FTTC mahaleye çekilen fiber anlamına gelir ve buradan vdsl ile evinize bakır kablo ile internet verilir. FTTB ise binanıza çekilen fiber anlamına gelir. FTTB de binanızdaki kutudan VDSL yada UTP (Ethernet kablosu)ile dağıtım yapılır. Birde FTTH-FTTA var oda tahmin edeceğiniz üzere evinize kadar gelen fiber anlamına gelir. Tabi içlerinde en hızlısı ve en iyisi FTTH. Hazır vdsl fiber demişten telekomun nasıl fiber çektiğine ve bölgenizdeki altyapıyı sorgulamak için “Türk Telekom FTTC Fiber Nasıl Çekiliyor ?” adlı yazımızdan bakabilirsiniz.

VDSL Teknolojisi Ve VDSL Profilleri

VDSL Profilleri
VDSL teknolojisi de ilk çıktığı gün gibi kalmadı. Zamanla gelişti ve VDSL2 halini aldı.  VDSL ilk çıktığında 55 megabit indirme 3 megabit yükleme hızlarına çıkabiliyordu. VDSL2 ilk çıktığı zaman ise bu hız 100 megabit indirme ve 100 megabit yükleme hızlarına ulaştı. Tabi VDSL2 ilk 2006 yılında duyurulduğunu da unutmamak lazım .VDSL2 teknolojisi  ihtiyaçlara ayak uydurarak gelişti ve bu gelişmelere profil adı verildi.  Şuanda en son duyurulan profil VDSL2 35a dır ve ulaşabildiği en fazla indirme hızı 300 megabittir. 35a profili duyurulması çok yeni olduğundan şuanda satılan modemlerde en son olarak 30a profili bulunmaktadır.
Güncel bir modem alacaksanız biz sizlere VDSL 30a profiline sahip bir modem almanızı öneririz . Piyasada satılan VDSL modemlerin birçoğu yeni model olsa bile bazen en son 17a profilini desteklemektedir. Bu 17a profilide en iyi koşullarda 100 megabit indirme hızını destekliyor. 30a profilinde ise en iyi koşullarda 200 megabittir. Şuanda Telekom tarafından yeni kurulan bazı altyapılarda 30a profilinin desteği bulunmaktadır.  Yeni cihaz alacaksanız tabiki en son satışta olan profil 30a almanızı öneririz. Fiyat konusunda bir fark oluşturmuyor. Burada sadece siz alırken dikkat etmeniz gerekiyor.
Profil desteğine üreticinin verdiği detaylar kısmında görebilirsiniz.

Bizim Önerimiz

Sizler için önereceğimiz genel özellikleri aşağıdaki gibi olursa memnun kalma ihtimaliniz yüksek.

Yüksek Önceliğiniz

 

  1. Hızlı dosya, video transferi için Gigabit Port
  2. Laptobunuz ile oyun oynarken Ethernet kablosu kullanmadan stabil bir bağlantı için 5GHz ve AC
  3. Altyapınızın VDSL desteklediği yada desteklemiyorsa bile ileriye dönük bir bağlantı için VDSL2 30a desteği
  4. Günümüzde Türkiye’de evlere şuanda ipv6 desteği bulunmuyor ama nolur nolmaz ipv6 desteği olması sizin için daha iyi olacaktır.

Olursa Kullanımınıza Faydası Olacaklar

  1. Artık çoğu modemde usb girişi bulunmakta . Modemin nas özelliğini aktif olarak kullanacaksanız bu usb girişi USB3 desteği olması işinize yarar.
  2. Evdeki kullanıcırın internet hızını kısıtlamak istiyorsanız Bandwidth Control yani hız kontrol özelliği bulunması yardım edebilir. Özellikle siz CS:Go oynarken evdekilerin interneti sömürmesi canınızı sıkabilir.
  3. VPN kullanan bir kullanıcıysanız evdeki tüm cihazların vpn üzerinden bağlanması için vpn özelliği bulunan modem gerekli olabilir.
  4. Geceliğin gözü yoran ve dikkat dağıtan  mavi ışığı olmayan yada ışığı kapatılabilmesi siyah elektrik bandından daha hoş duracaktır.
  5. İnternet üzerinden dosya indiren bir kullanıcıysanız dosya ve torrent indirme özelliği hem elektrik faruranız hem de gereksiz fan sesinden kurtaracaktır.
  6. Yeni çıkan model olması genelde üretici firmanın desteğinin daha çok olmasını ve eski güvenlik açıklarının olmama olasılığını arttırır.

Bu yazıyı yazan kullanıcı olarak benim 20 gün önce tercih etmiş olduğum cihaz TP-link Archer VR200 . 20 günlük süreçte herhangi bir sıkıntı yaşamadım.
TP-link Archer VR200
 


Dijitaller'in Sunucu ve Ağ altyapısını kuran, düzenleyen. Genel olarak teknoloji ve bilim ile uğraşmayı severim . Detaylı bilgi için https://ahmetozer.org. Lütfen sorularınızı Dijitaller.com Yorumlar veya Twitter üzerinden iletin.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir