Yurt Dışı Telefon Kayıt Harcı 1500 TL Oldu, Yüzde 142 Zam!


Yurt dışından alışveriş yapmak son zamanlarda özellikle zorlaşmaya başladı. En son yurt dışı alışveriş sınırı yalnızda ayda 5 adet ürün ile sınırlandırılmıştı. Şimdi ise telefon kayıt harcı 1500 TL oldu. Karar bugün Resmi Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girdi.

Yurt dışı telefon kayıt harcına büyük bir zam geleceği aslında kulislerde kulaktan kulağa geziyordu. Bu duyumlar ise bugün resmiyete dökültü. 1500 TL olan telefon kayıt harcı, zam öncesi 618 TL’ydi. Zam oranı ise yüzde 142.  Daha önce 2018 Kasım ayında ise 170 TL’den 500 TL’ye çıkarılmıştı.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne göre ayrıca yurt dışından satın alınıp gümrükte pasaport kaydı yapılan telefonun sim kartı sahibi ile pasaport sahibinin aynı olması zonluluğu da bulunuyor. Bununla birlikte bir vatandaş 3 yılda sadece bir telefonu pasaportuna kayıt ettirecek.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir