AMD, 2 Çeyrekte de Yükselişini Sürdürdü


Kırmızı takım

AMD, geçtiğimiz günlerde 2017 yılının ikinci çeyreğine ait finansal sonuçlarını açıkladı. Nisan-Mayıs-Haziran dönemlerine ait rapor, AMD için geleceğin umut dolu olduğuna işaret etse de firmanın hala karlılığı yakalayamadığını da gösteriyor.
Ancak, bu yılın başlarından itibaren AMD’nin başarılı ürünleri firmayı finansal anlamda düzlüğe çıkarmaya yetti diyebiliriz. Özellikle firmanın hızlı yükselişinde Ryzen işlemcilerin öneminin büyük olduğu belirtiliyor. 
AMD, ikinci çeyrekte toplam 1.22 Milyar dolar gelir sağlamayı başarmış. Bu rakam geçtiğimiz yılın aynı döneminde 1.03 Milyar dolar olarak gerçekleşmişti, yani %19’luk bir artış var. Net gelir yani kar diye ifade edebileceğimiz tarafta ise firma halen pozitif tarafa geçebilmiş değil. Ancak, belirtmeliyiz ki son dönemlerde AMD, kayıplarını oldukça hızlı bir şekilde düşürüyor. Bu çeyrekte tablolarda 16 Milyon dolar kayıp gören firma bir önceki çeyrekte 73 Milyon dolar zarar etmişti.
Çeyreğin asıl yıldızları ise grafik kartı-işlemci tarafıyla kurumsal, gömülü sistemler ve yarı özelleştirilmiş yonga tasarımları oldu diyebiliriz. İşlemci-Grafik bölümünde firma geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %51 yükseliş kaydederek gelirini 659 Milyon dolara yükseltmiş. Bu bölümlerden bu çeyrekte 7 Milyon dolar gelir sağlanmış, geçtiğimiz yılın aynı çeyreğinde ise 81 Milyon dolar kayıp söz konusuydu.
Kurumsal, gömülü sistemler ve yarı özelleştirilmiş yongalar tarafından ise bu çeyrekte 563 Milyon dolar gelir ve 42 Milyon dolar net gelir sağlanmış. Yıllık bazda gelir bazında %5’lik bir düşüş var, net gelir tarafındaki düşüş ise çok daha büyük. Fakat buna rağmen 2017’nin birinci çeyreğine kıyasla ciddi bir yükseliş olduğunu da belirtmeliyiz.
Son olarak toparlayacak olursak; evet, AMD hala karlılık seviyesine çıkamadı ancak güçlü ve emin adımlarla ilerleyişini sürdürüyor. Yaptığı hamlelerin meyvesini alan firma gelecek dönemlerde daha iyi finansal sonuçları bizlere sergileyecektir.
Kaynak 1 ve Kaynak 2


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir