Akıllı Hoparlör Eve Polis Çağırarak Hayat Kurtardı


Akıllı ”şeyler” hayat kurtarıyor

Son dönemin oldukça yaygınlaşan teknolojilerinden biri olan akıllı hoparlörler bu sefer yapabildikleri enteresan işlerle değil, yaptıkları olağanüstü başarıyla gündemde. ABD, New Mexico‘da bir aile trajedisini engelleyen akıllı hoparlör, eve polisi çağırarak olası bir cinayetin önüne geçilmesine yardım etmiş durumda.
Yaşanan olayda modeli bilinmeyen bir akıllı hoparlör, evde çıkan bir kavgada kız arkadaşına silah çeken Eduardo Barros’un “Şerifi aradın mı?” cümlesiyle aktif hale gelmiş ve 911’i arayarak olay yerine ekiplerin gelmesini çağlamış. Hoparlörün net modeli bilinmiyor fakat Google Home olduğunu tahmin ediyoruz.
Ek olarak, eve gelen SWAT ekipleri, saatler süren ikna operasyonu ile kadını kurtarmayı başardı ve Barros’u da gözaltına aldı. Bernalillo County Şerifi Manuel Gonzales III yaptığı açıklamada teknolojini bu faydasını basit bir şekilde açıklıyor; “Bu yeni teknolojinin acil servislerle bağlantı kurmak için beklenmedik şekilde kullanımı, bir hayat kurtarmaya yardımcı oldu”

Endişe Verici

Her ne kadar bu olayda akıllı hoparlörün başarısı iyi bir şey olsa da aslında durumun birazda endişe verici olduğunu belirtmeliyiz. Zira evinizde sizi sürekli dinleyen bir akıllı eşyanın olması hayli ürkütücü. Özel hayatın mahremiyetinin gelecekte daha da zedeleneceğini düşünmemiz pek yanlış olmayacaktır.
Aslında bu bahaneyle size bir film tavsiyesinde de bulunabilirim. Netflix yapımı -çokta iyi bir film olmasa da- The Circle, aslında benzer senaryoyu size sunuyor. Bir bakmanızda fayda var.
Kaynak


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir