Akıllı Telefonlara Yüzde 20 Zam Kapıda!


Evet, kapıda


Özellikle son bir yıldır Türk Lirası’nda görmekte olduğumuz hızlı değer kaybı teknoloji sektörünü de derinden etkiliyor. Bu anlamda etkiyi en iyi görebileceğim noktalardan birisi olan akıllı telefon pazarı, yeni bir zam için bizleri uyarıyor.

Bu yılın başından bu yana %25 dolaylarında değer kazanan Dolar, akıllı telefonlara zam geleceğinin esasında bir göstergesiydi. Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) başkanı Mustafa Turnacı‘da bunu işaret ederek; “Dolardaki artışı belli bir noktaya kadar tüketiciye yansıtmamaya çalıştık. Perakende mağazaları da bu süreçte zam yapmadı ama gelinen bu noktada ithalattaki kur seviyeleri bizim için çok olumsuz. Mecburen zam yapmak zorundayız. Bu artış da yüzde 20 olacak dedi.

Açıkçası %20 zam oldukça ciddi bir rakam. Bugün en tepe modellerde fiyatların ortalama 1000TL artış göstereceğini bizlere söylüyor…

Mustafa Turnacı açıklamalarının devamında akıllı telefon satışlarının yıldan yıla azaldığını söyleyerek vergi indirimi istediklerini ve akaryakıta uygulanan ÖTV modelinin uygulanmasını talep ediyor. Kurun bu şekilde seyretmesi devam eder ve herhangi bir önleyici hamle yapılmazsa sektörde istihdam kaybının artacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

#Kaynak; NTV


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir