AMD 2016 Yol Haritası Ve Yeni Mimariler


AMD önümüzdeki yıl bünyesinde büyük değişikliklere gitmeyi planlıyor. 6 Mayıs tarihinde düzenleyeceği etkinliğe sayılı günler kala 2016 yılı için planları sızdırıldı. Firma 2016’da üç yeni işlemci serisi ile çıkış yapmayı planlıyor. Mevcut anakartlar ise artık planlara dahil edilmeyecek çünkü yeni seriler farklı soket yapısına sahip olacak.2016 yılında  Zen mimarisi ile tek tip soket yapısına geçmeyi planlayan firma yeni anakartları FM3 olarak adlandıracak. Anakartlar DDR3 ve DDR4 bellek kontrolcülerine sahipken USB 3.1, PCi 3.0 donanımlarını da bünyesinde bulunduracak. Bu FM3 anakartlarda hem işlemci hemde APU işlemcileri kullanılabilecek. Firma gelecek yıl iki yeni işlemci ailesi tanıtacak, bunlardan biri CPU iken diğeri de APU olacak.
amd 2016
Summit Ridge kod adlı işlemci ailesi Zen mimarisi ile şekillendirilecek. 4 ile 8 çekirdekten oluşacak işlemci 14nm üretim sürecinde üretilecek. Performans açısından Intel’in Connonlake serisi ile mücadele edebileceği söyleniyor. Diğer seri olan APU ailesi de yine 14nm sürecinde üretilen Zen mimarisini kullanacak. Bristol Ridge kod adlı APU ailesinde GPU kısmında R400 ekran kartlarında kullanılan Arctic Islands mimarisi kullanılacak. Kesin olmamakla birlikte APU ailesinin bazı üyelerinde HBM grafik belleği kullanılacağı iddiaları mavcut. Yeni APU ailesinin TDP değerleri 15W ile 35W arasında olacak.
amd 2016 roadmap
Masaüstü dışında iki tanede mobil platformlar için işlemci planlaması mavcut. Bunlardan ilki Basillisk APU SoC ailesi olacak, adından da anlaşıldığı gibi bu aile entegre yonga şeklinde üretilecek. Arctic Islands mimarili GPU şekli bu APU’da da mevcut olacak. Yine Zen mimarisi etrafında geliştirilen APU 2 adet çekirdekten oluşacak. TDP değeri 5W ile 15W arasında olacak. Son olarak Sytx APU ailesi Zen mimarisi yerine K12 mimarisini kullanacak. Yani işlemci ARM tabanlı olacak. Büyük bir ihtimal Cortex-A57 temelli olacak olan aile dahili grafik biriminede sahip olacak. Çift çekirdekten oluşması beklenen ailenin TDP değeri ise sadece 2W olacak. Mobil platformlar için yüksek performans ve düşük güç tüketimi düşünüldüğünde adından söz ettirmesi muhtemel gözüküyor.
Son olarak tüm APU modellerinin HSA 1.0 standartını desteklediğini ekleyelim. Genel olarak baktığımızda mevcut işlemci ve APU ailesini silecek olan AMD 2016 yılında temiz bir sayfa açarak yeni mimariye geçecek.
Bu yıl Carrizo APU modellerini tanıtacak olan AMD genel anlamda bu ailede üstüne çok fazla bir şey kattığını söyleyemeyiz. Mevcut Kaveri platformunu bu yıl güncelleyerek boş geçmek istemiyor gibi gözüküyor. Carrizo ailesi hali hazırda kullanılan FM2+ anakartlar ile uyumlu olacağından Kaveri-Refresh olarakda adlandırılıyor. Bu yıl tanıtılacak olan APU üyeleri hakkında şuradaki yazımıza göz atmanızı öneririz.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir