AMD GPU Yol Haritasını Açıkladı! Sırada ''Navi'' Var


AMD’nin geçtiğimiz saatlerde gerçekleştirdiği Finansal Analist Günü toplantısında yeni işlemcileri ve yol haritasını açıklamıştı. Bu haberimizde ise firmanın resmi ekran kartı yol haritasına göz atıyoruz.

Bildiğiniz gibi AMD hali hazırda ekran kartı GPU pazarında Polaris ve Vega mimarisi ile boy gösteriyor. Polaris mimarisinin revize edilmiş hali olan RX 500 serisi ile piyasaya giren firma ayrıca gerçekleştirdiği etkinlikte Vega tabanlı Radeon Vega Frontier kartını da duyurdu.

AMD’nin açıkladığı uzun soluklu ana GPU yol haritasına baktığımızda 2020’ye kadar uzanan hedefleri görüyoruz. Firma 14nm’de ürettiği Vega mimarili ekran kartlarından sonra büyük bir sıçrayış gerçekleştirerek 7nm sürecinde üreteceği Navi GPU‘suna geçiş yapacak. Navi mimarisinden sonra ise 7nm+ sürecinde imal edilecek olan sonraki nesli geçiş yapacak.
Henüz firma elbette detayları paylaşmış değil fakat Navi ile birlikte hayatımıza yeni bir bellek teknolojisinin gireceğinden eminiz. Bu, HBM3 yada biraz daha düşük bir ihtimalle GDDR6 olabilir, şimdilik kesin değil.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir