AMD Radeon RX Vega Tanıtıldı; RX Vega 64, RX Vega 56 ve RX Vega Nano, Ayrıntılı Özellikler ve Fiyat


Better Red -mi?

Herkese selam dostlar. Kısa bir süre önce AMD, uzunca bir süredir beklenen RX Vega ekran kartı ailesini nihayet tanıttı. Kartların ayrıntılı detaylarına geçmeden önce daha yüzeysel bilgileri vermem sanırım daha doğru olacaktır diye düşünüyorum.
AMD, hali hazırda lansmanda Radeon RX Vega 64 ve Radeon RX Vega 56 kartlarını tanıttı ve Radeon RX Vega Nano‘nun da geleceğini açıkladı. RX Vega 64 en güçlü modelken RX Vega 56 biraz daha kırpılmış bir model olarak karşımıza çıkmakta.

  • Radeon RX Vega 56 : 399 Dolar
  • Radeon RX Vega 64 : 499 Dolar

Yukarıda gördüğünüz fiyatlar kartların taban fiyatları. Bunlara ek olarak kartlar, bazı pack’ler ile birlikte satılmakta.

  • RX Vega 56’nın Red Pack paketini alanlar ayrıca Wolfenstein II and Prey 2 oyununa ücretsiz sahip oluyorlar. Fiyatı 499 Dolar.

  • RX Vega 64’ün Black Pack paketi ise 599 Dolar karşılığında satılıyor ve alacağınız Ryzen 7 işlemcisinden 100 Dolar indirim kazanmanıza yarıyor.

 

  • RX Vega 64’ün en üst paketi olan Aqua Pack‘i aldığınızda ise yukardakilerin hepsine ve ek olarak Samsung ultra-wide Freesync monitörden de 200 dolar indirim kazanmanıza yarıyor. Paketin fiyatı 699 Dolar. Ayrıca bu paketteki kart sıvı soğutma ile birlikte geliyor.

RX Vega Kartlar ve Vega 10 GPU’su Hakkında Detaylar

AMD’nin duyurduğu RX Vega 64 ve 56 (Ayrıca Nano) kartlarının içerisinde Vega 10 grafik çipi bulunuyor. RX Vega 64 tam Vega 10 çekirdeğine sahipken RX Vega 56 biraz kırpılmış model.

Grafik çipi, NCU (Next Compute Engine) tasarımına dayanan ve yaklaşık 484mm2′lik ölçülerde olan en son 14nm GFX9 çekirdek mimarisini kullanıyor. Vega 10 grafik çekirdeği 12.5 milyar transistöre ev sahipliği yaparken çip üzerinde 64 Compute Units, dolayısıyla 4096 stream işlemcisi (Stream Processor) ve 256 TMU (Vega 56’da 3584 SPve 224 TMU)  bulunuyor. AMD, artan saat hızı ile çipin verimliliğini artırmayı planlamış ayrıca.
Bunlara ek olarak tüm kartlar 8 GB HBM2 bellek ile gelmekte. Toplam 480 GB/s bant genişliği sunan kartlar 90 GPixel/s piksel doldurma hızına sahip. Ayrıca kartlar 4 MB L2 ön belleğe ve 45 MB SRAM‘e sahip.Hemen üstteki görsellerde RX Vega 56, RX Vega 64 ve RX Vega 64 Sıvı Soğutma modellerinin özelliklerine ve farklılıklarına ayrıca bakabilirsiniz.
RX Vega 64’ün 3 farklı versiyonu bulunmakta. Bunlar Referans model, Limited Edition ve Sıvı Soğutmalı Limited Edition. Aralarında teknik bir fark bulunmamakla birlikte tasarım ve çekirdek hızları farklılıkları bulunmakta. Vega 64 ile Vega 64 LE arasında teknik açıdan hiçbir fark yok. Tek fark, gümüş renkli tasarım ve sağ üstte Radeon (R) aydınlatmalı logo. Ha, bir de kartın üzer Vega (V) logosu var. Tüm bu şeyler nasıl 100 Dolar’lık fiyat farkına neden oluyor bilemiyorum.
Tasarım farkları ve Vega 64’ün tüm modelleri alttaki galeride.


Vega 64 sıvı soğutmalı LE model ise standart 1406MHz,  Turbo 1677MHz’e frekans değerlerine sahip. Frekans değerlerinin yükselmesi sayesinde kartın çift hassasiyetli işlem gücü 13.7 TeraFLOP’a çıkarken bundan TDP’de olumsuz etkileniyor. Zaten farklılıkları ve diğer detayları görsellerden görüyorsunuz.

Son Sözler

Yukarıda saydıklarımız aslında sadece performans değerleriyle bir şey ifade ediyor. Fakat, ne yazık ki AMD, bu kartlar ile rakibi NVIDIA’nın önüne geçemiyor. AMD, slaylatlarında kullandığı karşılaştırmalı performans testlerinde RX Vega 64’ü, üç kart ile kıyaslıyor; Fury X, GTX 980 Ti ve GTX 1080.

RX Vega 64, GTX 1080 ile kafa kafaya yarışırken AMD verilerine göre Vega 64 minimum FPS’de, GTX 1080 ise maksimum FPS’de önde yer alıyor.
Ayrıca karşılaştırma da kullanılan GTX 1080’in referans yanı frekansları düşük model olduğunu bildirelim. Dolayısıyla, özelleştirilmiş GTX 1080’ler, RX Vega 64’den daha hızlı olacaktır. Hatta gülünç bir şey daha söyleyeyim. AMD’nin kullandığı Vega 64 ise sıvı soğutmalı yani en tepe model… Gerçekten tam bir hayal kırıklığı.
(Eğer GTX 1080 elinizde varsa sevinebilir, GTX 1080 Ti varsa ölümüne gülebilirsiniz AMD’ye)

Radeon RX Vega 64 grafik kartlarının tamamı 14 Ağustos’ta raflarda satışa sunulacakken, Radeon RX Vega 56’nın daha sonra piyasaya çıkması bekleniyor.

Radeon RX Vega Nano Gösterildi


Radeon RX Vega Nano kartı adından anlaşılacağı üzere çok küçük bir tasarıma sahip bir atom karınca. AMD, Fiji döneminde hatırlarsanız bir Nano kart çıkarmıştı, buna devam ediliyor. Küçük ve kompakt sistemler toplamak isteyen kullanıcılara hitap edecek. Özellikleri belli değil ancak ya Vega 64 ya da Vega 56 özelliklerine sahip olacak.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir