AMD; Radeon Vega Mimarisi Haziran'a Kadar Gelecek


AMD ve firmanın CEO’su kısa süre önce 2017 ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Bu açıklamalarda Radeon Vega mimarisinin de çıkış tarihi kısmen belirtildi.

Radeon Vega mimarisi firmanın GPU tarafındaki son zamanlarda atacağı en önemli adım diyebiliriz. Polaris mimarisine kıyasla yepyeni bir mimariye geçecek olan AMD, Vega ile beraber yeni nesil bellek alt sistemi, yeni nesil geometri motoru, yeni nesil işlem motoru ve yeni nesil piksel motorunu bizlere sunacak.
Tüm bunlara ek olarak Radeon Vega kartlar HBM 2 bellekler ile gelecek. HBM 2 önceki nesline göre pin başına iki kat daha fazla bant genişliği sunuyor ve daha verimli çalışıyor. Aynı zamanda yüksek bangt genişlikli önbellekler ile performans konusunda bellek tarafındaki oluşabilecek sorunları ortadan kaldırıyor. Son olarak mimari 14nm üzerinde inşa edileek.


AMD Radeon Vega mimarsinin çıkış tarihi olarak ise içinde bulunduğumuz ikinci çeyrek yani Nisan-Mayıs-Haziran dönemi işaret ediliyor. AMD, Haziran bitmeden Vega mimarisini lanse edeceğini açıklamış durumda.
Vega mimarili ekran kartları sadece oyunculara değil aynı zamanda profesyonellere de hitap edecek. Performans açısından ise önceden gösterilen demolara bakacak olursak GTX 1080 seviyesinde diyebiliriz ancak kesin konuşmamakta fayda var. Tek söyleyebileceğimiz bu kartlar üst seviye olacak.
Kaynak; AMD 1 AMD 2Wccftech


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir