Windows 10 S Tanıtıldı; Nedir ne Değildir


Microsoft’un yeni Windows sürümü kısa süre önce tanıtıldı. Merakla beklenen yeni sürüm, Windows 10 S, rakip olarak Chrome OS’un karşısına konumlanıyor.

Microsoft, bugün Windows 10’un yeni bir sürümünü piyasaya sürüyor: Windows 10 S. Windows’u düşük donanım ve özelliklere sahip cihazlar aynı zamanda eğitim pazarı için daha basit hale getiren Microsoft, böylece Chrome OS‘un karşısına çıkıyor. Kısaca özetlemek gerekirse, Windows 10 S, eğitim odaklı ucuz Windows bilgisayarlara yüklü olarak gelecek.

Normal Windows 10’dan en büyük farkı ise tamamen Windows Mağazası odaklı çalışması. Yani kullanılacak tüm uygulamalar sadece mağazadan indirilebilecek. Farklı kaynaklardan uygulama yükleme imkanı ortadan kaldırılmış. Aynı zamanda oturum açma işlemi de kısaltılmış. Diğer iyileştirmeler arasında, önceden yapılandırılmış seçeneklere sahip bir USB sürücü kullanan makinelerin kurulumunu yapma olanağı bulunmakta. Windows 10 S kolaylıkla anahtarı algılar ve okul için tüm ayarları hazırlar.

Yani Microsoft, Windows 10 S ile gerçekten eğitim pazarını hedefliyor diyebiliriz. Windows 10 S aynı zamanda biraz hafifletilmiş ve sadece Windows Mağazasındaki uygulamalardan yararlandığı için batarya sürelerine de olumlu katkı yapıyor.
Windows 10 S duyurusu aslında son kullanıcı odağından çok kurumsal piyasaya dönük olarak yapıldı diyebiliriz. Bununla birlikte Microsoft, Windows 10 Pro’ya yükseltme iznide veriyor, 50 dolar karşılığında. Ama öğrenciyseniz herhangi bir ücret talep edilmeyecek. Windows 10 S’li laptoplar ve cihazlar bu yaz 150 Dolar bandından piyasaya girmeye başlayack.
Kaynak; The Verge


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir