AMD Zen 2 Tasarımı Tamamlandı İlk Örnekler İse Yıl Sonunda | Dijitaller

AMD Zen 2 Tasarımı Tamamlandı İlk Örnekler İse Yıl Sonunda


Hadi bakalım Demet Akalın

AMD, geçtiğimiz günlerde 2017 yılına ait finansal sonuçlarıyla birlikte Zen 2 çekirdek mimarisi hakkında da detaylar paylaştı. AMD, Zen 2 çekirdek tasarımının artık tamamlandığını ve yıl sonuna doğru ilk örneklemelerin başlayacağını aktardı.

Zen ile birlikte AMD tüketici ve kurumsal pazarlardaki ürün gamını tamamladı. Firma zaten ilk nesil Zen ortaya çıktığında gelecek tasarımlar içinde çalışmalara başladığını söylemişti ki zaten Zen+ bu yıl gelecek. Zen 2 ise sistemlerimize önümüzdeki yıl ulaşabilecek. CEO Lisa Su ayrıca yeni nesil Zen 2 tabanlı sunucu platformlarının yani EPYC ailesinin geliştirilmesinde önemli olan kilometre taşlarını da tamamladıklarını belirtti.

Sunucu tarafındaki EPYC adımı AMD’nin belkide hiç beklemediği kadar başarı gösterdi ki bunda güvenlik açıklarının (Meltdown – Spectre) payı olduğunu aktarmalıyız. AMD’nin zaten piyasadaki en iyi sunucu çözümlerinden birisini rekabetçi düzeyde sunması Intel’ın sunucu tarafındaki hakimiyetini iyice baskı altına alıyor. Gelecek yeni EPYC Rome işlemcilerinde çıta daha da yükselecektir zira AMD, Zen 2 tasarımında slikon düzeyinde bu güvenlik açıklarını kapatacağını söylemişti. Bu hızlı refleks.

Bu arada Zen 2 ile birlikte yeni nesil EPYC Rome, Ryzen ve Threadripper işlemciler 7nm sürecinde üretilecek. 2019 yılında gelecek olan EPYC Rome ailesi 48 Çekirdek 96 İzlek birime sahip modellere sahip olacak. Termal ısıl tasarım ise 35W – 180W arası değişecek modeline göre.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

AMD’nin 2018 İşlemci Yol Haritası; 2. Nesil Ryzen, Ryzen APU ve Dahası

Bu yıl ise AMD, Zen+ mimarisini önümüze getirecek. Zen+ mimarisi, ilk nesil Zen’in iyileştirilmiş hali ve %10 performans artışı vaat ediyor. Ryzen ve Threadripper işlemciler bu mimari ile yenilenecekler. Yeni işlemciler ise Ryzen 2000 şeklinde isimlendirmeye sahip olacak.

Şimdi özet geçelim ki kafanız karışmasın.

Bu yaz Zen+ mimarisi gelecek. Ryzen ve Threadripper işlemciler 12nm süreci ile güncellenecek.

Gelecek yılın ortalarında Zen 2 mimarisi çıkacak. 7nm’de Ryzen, EPYC Rome ve diğer çözümler gelecek. AMD 7nm geçtiğinde rakibi Intel halen daha 10nm’de olacak.

#Kaynak; Wccftech

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AMD Zen 2 Tasarımı Tamamlandı İlk Örnekler İse Yıl Sonunda

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz