Geliştirilen Cynthia Sentetik Bakterisi İnsanlığın Sonu Olabilir!


Bilim insanları bir çok kez geliştirdikleri çözümler ile insanlığın yaşamını kolaylaştırmıştır. Ancak bu kez bir canavar yaratılmış olabilir. Nobel ödüllü mikrobiyolog uzmanı Hamilton O. Smith tarafından geliştirilen sentetik Cynthia bakterisi canlı organizmaları hedef alıyor.

Nasıl Ortaya Çıktı

Aslında Cynthia bakterisinin geliştirilme amacı 2010 yılın Meksika körfezinde gerçekleşen büyük petrol sızıntısını temizlemekti. Sızıntı, ünlü petrol şirketi BP’den kaynaklanmıştı ve firmaya 27 Milyar dolara mal olmuştu. Firma bu büyük sızıntıyı engellemek adına aralarında Hamilton O. Smith‘in de bulunduğu 20 bilim insanıyla çeşitli çalışmalar yapmış ve sonucunda Cynthia bakterisi ortaya çıkmıştı.
ixtoc-1-spill
Sonrasında petrolü temizlemek için kullanılan bakteri mutasyona uğrayarak hedefinden şaşmış ve diğer canlı organizmalar ile insanlara zarar vermeye başlamış. Öyle ki bu bakterinin şimdiye kadar 5 bin civarı kuş ve yüz binlerce balığı öldürdüğü belirtiliyor. Ayrıca 128 BP çalışanı bu bakteriden etkilenmiş ve CDC raporuna göre şimdiye kadar 27 insanı öldürmüş.
Bu bakterinin iki tip bulaşma şekli var. Bunların ilki suya girildiğinde ciltteki yaralardan ikincisi ise bakteriyi taşıyan deniz ürünlerinden. İnsana bulaştığında ise vücudun kas ve derisi arasına yerleşiyor ve bakteri çoğalarak canlıyı yok ediyor. Uzmanlar bu bakterinin önüne geçilmezse milyonlarca canlının hayatının tehlikede olabileceğini belirtiyor.

Bakteri Hızla Yayılıyor

Yayınlanan raporlar gösteriyor ki bakteri hızlı bir şekilde yayılmaya başlamış durumda. Bakterinin ABD ve Avrupa‘ya doğru ilerlerdiği ve Akdeniz‘e de geleceği belirtiliyor. Eğer önlemi alınmazsa ciddi kayıplar yaşanabilir. Ek olarak bununla birlikte bakterinin yağmur bulutları ile de yayılabileceği belirtilmekte.
Kaynak ve Dahası; New Eastern Outlook ve The Earth Chronicles of Life


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir