AMD, Zen İşlemcileri SR7, SR5 ve SR3 Olarak Adlandırılabilir, Fiyat ise Üzecek


AMD’nin büyük beklentiler içerisinde geliştirdiği Zen mimarili işlemci ailesi Summit Ridge’in karşımıza çıkmasına sadece birkaç ay kaldı. Zen işlemciler normalde bu yıl sonu gibi karşımıza çıkacaktı ancak bazı gecikmelerden dolayı gelecek senenin ilk çeyreğine ertelenmişlerdi. Her neyse, sonuçta CES 2017’de işlemcileri çok büyük bir ihtimal göreceğiz.
Öte yandan gelen son sızıntılar ve söylentiler ise Zen Summit Ridge ailesini biraz daha detaylandırdı. AMD Zen işlemci yol haritasında biraz Intel’den numara çalarak ilerleyecek gibi görünüyor. Bildiğiniz gibi Intel, Core işlemci ailesinde i7, i5 ve i3 olmak üzere üç farklı segment izliyor. AMD’nin de benzer bir şekilde SR7, SR5 ve SR3 adları altında yeni işlemcileri sunması bekleniyor. Anlaşılacağı üzere SR7; üst seviye, SR5; orta seviye, SR3; giriş seviyesi kullanıcılara hitap edecek.

104608txcwncgwd69bb8nw
1500 RMB, yaklaşık 220 Dolar yapıyor.

AMD Zen işlemcilerin fiyatları konusunda da aslında bir sızıntı geldi diyebiliriz ancak bunu teyit etmemiz imkansız. Gelen bilgilere göre Zen işlemcilerin başlangıç fiyatı 200 Dolar civarında olacak. Eğer hemen üstte yol haritasını gösteren görsel doğru ise AMD’nin 200 dolardan ucuz bir işlemci olmayacağı gibi üst seviye SR7 işlemcilerin fiyatı da beklenenden yüksek olabilir.
Öte yandan AM4 soketli anakartlar tarafında da üç adet aile bulanacak. Bunlar AMD X370, B350 ve A320. AMD bu konuda da Intel’in ayak izleri izleyerek üst seviye anakart ailesi X370‘de daha gelişmiş OC performansı sunacak ve bunun yanında çipset çoklu GPU işlevini destekleyecek. Yani çipset CrosFire ve SLI çözümlerini destekleyecek. B350 çipsetinde ise sadece OC ek özellik olurken A320 çipseti ise giriş seviyesi kullanıcılara hitap edece ve OC imkanı olmayacak. Bu arada tüm Zen işlemcilerin çarpanı açık olacak.
Daha net ve yeni bilgiler çıktığında bizler sizler için burada olacağız.
Kaynak; Wccftech


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.