AMD Zen İşlemcilerin Çıkış Tarihi Belli Oldu!


Kullanıcılar tarafından oldukça uzun bir süredir beklenen AMD Zen işlemciler artık nihayet karşımıza çıkıyor. AMD, Zen işlemcilerini Ocak 2017’de düzenlenecek olan Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES-Consumer Electronics Show) resmen lanse edecek. CES fuarı 5-8 Ocak tarihinde düzenlenecek.

Zen İşlemciler CES 2017’de

Bildiğiniz gibi AMD’nin Zen işlemci ailesi Summit Ridge adı altında konuşuluyor, biz de bu aile hakkında sizlere daha önce birçok haber yaptık. Zen Summit Ridge işlemci ailesi üst seviyede bizlere 8 çekirdek ve 16 izlek sunacak. 14nm ve yeni Zen mimarisi ile desteklenen yeni işlemci ailesi AM4 soket yapısıyla gelecek. AM4 soket yapısı geçtiğimiz aylarda duyurulan Bristol Ridge APU’lar ile resmen duyurulmuştu. Aynı soketi Zen işlemciler ve yılın ikinci yarısında gelecek olan APU’lar kullanacak. Böylece firmanın 7.nesil tüm işlemcileri ve APU’lar aynı soketli anakartları kullanmış olacak.
AMD-Zen-Summit-Ridge-Processor_1

AMD Summit Ridge Zen işlemciler dediğimiz gibi 5-8 Ocak tarihinde resmen tanıtılacak ve Şubat ayında dünya genelinde satışına başlanacak. En üst seviye için tasarlanan x370 AM4 çipsetli anakartlar ise önümüzdeki Aralık döneminde sevkiyata başlayacak, Nisan gibi de kullanıcılara ulaşmış olacak. Orta ve giriş seviyesi çipsetli anakartlar ise B350” ve “A320” olacak.

APU’lar ise Computex 2017’de

Zen mimarisinin temel alındığı ve muhtemelen içerisinde Vega mimarili GPU’ların yer aldığı AMD’nin üst seviye APU’ ailesi Raven Ridge ise 30 Mayıs-3 Haziran 2017’de düzenlenecek olan Computex fuarında tanıtılacak. Temmuz ayı gibi de dünya genelinde satışlar başlayacak.

Yeni AM4 platformu sayesinde eski yongalarda olmayan güncel özelliklerde AMD’ye kazandırılıyor. AM4 çipseti DDR4, PCIe 3.0, Next-Gen I/O, USB 3.1 Gen 2, NVMe ve SATA Express teknolojilerini destekleyecek.
Bu aralar sistem toplayacak ve sisteminde AMD işlemci kullanacaklara tavsiyemiz mutlaka yeni işlemcileri beklemeleri yönündedir. Ciddi enerji verimliliği ve mevcut nesle göre döngü başına %40 oranında bir performans sıçrayışı gösterecek Zen işlemciler.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir