AMD, Zen İşlemcilerinin Performans Detaylarını Paylaştı! Çıkış Tarihleri ve Tüm Detaylar


Teknoloji devi AMD, San Francisco’da gerçekleştirdiği bir etkinlik kapsamında Zen mimarili ”Summit Ridge” işlemci ailesine dair yeni detayları verdi. Etkinlikte ayrıca Zen işlemcilerine dair performans detayları da paylaşılırken ek olarak kıyaslamalı bir performans demosu da gerçekleştirildi. Gelecek hafta ise yine ABD’de düzenlenecen 28. Hot Chips etkinliğinde Zen mimarisine dair diğer özellikler paylaşılacak.
zen işlemci
Etkinlikte AMD lideri Lisa Su, Zen mimarisi için uzunca bir süredir çalıştıklarını dile getirerek yeni mimari sayesinde AMD’nin her alanda söz sahibi olabilceğini belirtti. Yani Zen mimarisiyle birlikte AMD, sunucu, ana akım bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, mobil ve konsollar gibi bir çok alanda boy gösterecek ve Intel’e rakip olacak.
Ayrıca etkinlikte kısmen Intel’in gerisinde olduklarını da beyan eden AMD tarafı ayrıca bu yüzden daha hızlı, daha çevik ve daha yaratıcı olmaları gerektiğini söyledi. Yeni nesil Zen mimarisi aynı zamanda gelecek nesil için de önemli bir altyapıyı sunacak.


Etkinlik kapsamında ayrıca bir de performans gösterisi yapıldı. Zen mimarisini kullanan ve Summit Ridge ailesinin içerisinde yer alan 8 çekirdekli ve 16 izlekli (iş parçacıklı) Zen işlemcisine karşı Intel Broadwell-E Core i7-6900K getirilerek bir demo performans testi gerçekleştirildi. Aynı sayıda çekirdek ve izlek barından ve aynı frekans hızlarına sahip olan iki işlemcinin yarışının galibi AMD oldu.
amd zen vs Intel broadwell-e blender (1353 x 759)
Yine etkinlik kapsamında 32 çekirdekli ve 64 izlekliNaples” kod adına sahip sunu işlemcisi de gözler önüne serildi. Ayrıca Windows üzerinde çalışan çift işlemcili sunucu demosu da gerçekleştirildi. Tabi elbette yine bu işlemci ailesi de Zen mimarisi etrafında şekillenmiş durumda.
zen naples (1357 x 749)
Bunun yanında Zen işlemciler ile gelen bazı özellikler de dikkatleri üzerine çekiyor. Yeni ön bellek tasarımı ve Simultaneous Multithreading (SMT- Eşzamanlı Çoklu Kullanım) bunlardan ilk dikkat çekenleri. SMT konusu Zen çerirdeklerinin eş zamanlı izlek olarak çalışmasını konu alıyor. Yani aslında bu teknoloji Intel’de HyperThreading olarak uzunca bir süredir görüyoruz.
s4 SMT
Aynı zamanda bildiğiniz gibi Zen mimarisine sahip olan işlemciler 14nm FinFET üretim süreciyle bantlardan geçecek. Sadece 28nm’den 14nm’ye düşüş bile AMD’ye büyük bir enerji verimliliği ve daha geniş hareket alanı sunuyor. Ek olarak mimarinin eskisine göre daha verimli olması Zen işlemcilerinin karşımıza verimliliğ yüksek bir şekilde çıkmasını sağlayacak.

Yine sizlere daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi yeni mimari beraberinde yeni soket yapısını da getiriyor. Bu yılın ikinci yarısından itibaren Bristol Ridge 7. nesil AMD A-Serisi masaüstü işlemcileri ile bareber AM4 platformuna geçiş yapılıyor. Yeni soket yapısı aynı zamanda Zen mimarili Summit Ridge ve Zen tabanlı APU ailesi Raven Ridge ile de kullanılacak. Yani artık FM2+ ve AM3+ soketini taşıyan anakartlar eskiye kalacak (AMD sistem toplayacaksanız bekleyin bu yüzden).

Yeni AM4 platformu sayesinde eski yongalarda olmayan güncel özelliklerde AMD’ye kazandırılıyor. AMD çipseti DDR4, PCIe 3.0, Next-Gen I/O, USB 3.1 Gen 2, NVMe ve SATA Express teknolojilerini destekleyecek.

AMD Zen İşlemciler Ne Zaman Çıkacak?

Zen tabanlı Summit Ridge masaüstü işlemciler için etkinlikte verilen tarih 2017’nin ilk çeyreğini gösteriyor. Naples kod adlı Zen sunucu ailesi için ise 2017’nin ikinci çeyreğini beklemeniz gerekecek. Zen işlemcili Laptoplar ve Zen rabanlı Raven Ridge APU ailesi için ise 2017’nin ikinci yarısına kadar sabretmeniz gerek. Aşağıdaki videoyu izlemenizi öneririm.
Sizin bu konuda görüşleriniz neler?


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir